Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Chaos kolem Ledecké. Nedohodli jsme se na smlouvě, tvrdí zástupci svazu, předseda to popírá

Sport

  22:47
Úseky alpských disciplín a snowboardingu Svazu lyžařů České republiky tvrdí, že jednání o reprezentační smlouvě dvojnásobné olympijské vítězky Ester Ledecké skončila neúspěchem. Předseda lyžařského svazu Lukáš Sobotka to ale vzápětí popřel. Podle něj se výkonný výbor svazu s agenturou Sport Invest, která Ledeckou zastupuje, na základních podmínkách smlouvy dohodl a ladí se jen detaily.

Ester Ledecká v cíli sjezdu ve finále Světového poháru v Aare. foto: ČTK/AP

Vyjednávání reprezentační smlouvy největší hvězdy českých lyžařských sportů bylo vyhrocené. Svaz a manažeři Ledecké na sebe na začátku září útočili a vzájemně se obviňovali ze lží. Manažeři jádro sporu viděli v podmínkách svazu pro výběr komerčních sponzorů. Svaz zdůrazňoval, že Ledecké nabízí dosud nevídanou finanční podporu. Jednání pak pokračovala, jejich průběh ale ani jedna ze stran blíže nekomentovala.

Jsem trošku závodní pošuk. A novou smlouvu nechávám na manažerech, říká Ledecká

V pátek večer k nim vydali společné prohlášení předsedové úseků obou sportů, kterým se Ledecká věnuje. Tvrdí v něm, že jednání zkrachovala. „Jednání bohužel zhatilo neustálé zvyšování požadavků manažerů Ester Ledecké a odmítnutí podepsání navržené exkluzivní reprezentační smlouvy,“ stojí v dokumentu, který podepsal šéf úseku alpských disciplín Ladislav Forejtek a jeho kolega z úseku snowboardingu Miroslav Schimmer.

Spory měli i Janda a Neumannová

Požadavky manažerů Ledecké jsou z jejich pohledu mimo realitu a prý by znamenaly kolaps veškeré přípravy žactva a juniorů v celé sezoně. „Neustálé zvyšování požadavků v nás vyvolává pocit, že se ani na reprezentaci České republiky domluvit nechtějí,“ dodali.

Předseda celého lyžařského svazu Sobotka ale jejich slova vzápětí vyvrátil. „Jednání probíhá na úrovni výkonného výboru Svazu lyžařů ČR, úseky žádná jednání v tento okamžik nevedou a nemají k tomu ani žádné kompetence. S agenturou Sport Invest jsme na základních parametrech dohodnuti a nyní se ladí drobné detaily,“ uvedl.

Královna Bílé stopy Ester Ledecká.
Olympijské vítězky Martina Sáblíková a Ester Ledecká.

Bez podepsané reprezentační smlouvy by Ledecká nemohla závodit ve Světovém poháru. Svaz tento dokument považuje za nezbytný pro statut reprezentanta, který je nutný k přihlašování na vrcholné závody.

Dohadování o podobě reprezentační smlouvy po úspěšné sezoně je prakticky běžná věc. Velké spory se svazem v minulosti měli například vítěz Světového poháru ve skoku na lyžích Jakub Janda i olympijská vítězka běžkyně Kateřina Neumannová.

Autor:

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...