Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Chce pomáhat. Tyson se vrací do světa boxu, jako promotér

Mike Tyson byl uveden do Síně slávy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mike Tyson byl uveden do Síně slávy | foto: ČTK

NEW YORK / PRAHA Spíš byste čekali, že bude usvědčený žhář dávat školení o požární ochraně, ale budiž. Každý se přece může změnit. "Nechci, aby boxeři byli po kariéře zlomení a zbyteční jako já. Chci jim říct, jak zacházet s penězi, jak nedůvěřovat nesprávným lidem," prohlásil Mike Tyson.

Muž, který rozházel miliony a věřil těm nejhorším možným "přátelům", se vrací do světa boxu – jako promotér. Založil společnost Iron Mike Productions, pracující s jeho legendární přezdívkou Železný Mike.

"Přemýšlel jsem o tom, vše konzultoval se svou ženou. A jsem nadšený. Je skvělé být zpátky ve hře," líčil pro televizi ESPN.

"Už teď máme jednoho šampiona, sháníme další nadějné borce, hlavně těžké váhy z USA i z ciziny. Vždycky jsem chtěl zůstat u boxu, jen jsem nevěděl jak."

Tyson se vymykal i světu ztřeštěných boxerských celebrit. Obvinili jej ze znásilnění, rozházel neuvěřitelné jmění, Evanderu Holyfieldovi ukousl kus ucha, zbankrotoval...

Soupis by mohl být daleko delší, tohle je jen rychlá svodka.

Po divoké jízdě prozřel

Zároveň však byl Železný Mike velmi dobrým boxerem, ne náhodou dostal v roce 2011 místo v Síni slávy tohoto sportu.

A taky po divoké jízdě svého života prozřel: "Ano, jsem troska. Ale zároveň mám úžasnou ženu a skvělé děti. Nevím, jak jsem si je zasloužil." S manželkou Kiki probíral i svůj návrat k ringu. "Chci být co nejaktivnější v každodenním procesu. Dělat vše, abych měl jistotu, že jsou bojovníci připraveni," popisuje svou strategii.

Za kariéru Tyson zažil různé promotéry včetně toho nejznámějšího, podivína jménem Don King. Tenhle chlap proslul divokými účesy i schopností vycedit z boxu za každou cenu tolik peněz, kolik jen bylo možné.

Však o něm sám Tyson prohlásil: "Je to slizký z...syn. Bezcitný, lakomý, schopný zabít za dolar svou vlastní matku."

A proto dnes boxerská legenda říká: "Nechci být jako mí vlastní promotéři," zaříkává se muž s potetovanou tváří. "Nechci vydělávat balík peněz na každém souboji jako Don King. Já chci vidět pořádné a úspěšné boxery. Nechci, aby skončili jako já."

Je-li vše míněno upřímně, je to cenná sebereflexe. Tyson se stále potýká se splácením dluhů, byť svoji pověst už nejspíš nenapraví nikdy. Ale snaží se – rozjíždí charitu, angažuje se v showbyznysu, na podzim vydá životopis.

Co se o vás lidé dozvědí nového? ptal se jej moderátor.

Odpověď byla docela bezelstná: "Hele, sám nevím. Jsem prostě Mike Tyson. Žiju docela obyčejný život, jiný, než o jakém jste si dřív četli. Mám ženu, děti, snažím se žít pozitivně. A co se má stát, to se i stane. Stejně to nerozhodnu já, ale Bůh."

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...