12. dubna 2016 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Chytili i prvního Čecha. Meldonium našli v těle zápasníka Nováka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Petr Novák je prvním Čechem, kterému bylo v krvi nalezeno meldonium. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Novák je prvním Čechem, kterému bylo v krvi nalezeno meldonium. | foto: Pavel Ryčl

PRAHA Zápasník Petr Novák měl jako první český sportovec pozitivní test na nově zakázanou látku meldonium. „Byl to mimosoutěžní odběr při soustředění reprezentace v přípravě na olympijské kvalifikace,“ potvrdil tiskový mluvčí Českého svazu zápasu Petr Vurbs.

Novák, osmadvacetiletý zápasník řecko-římského stylu z TJ Jiskra Havlíčkův Brod, soutěží v kategorii do 75 kilogramů. V reprezentaci žádným nováčkem, jeho nejlepším výsledkem je jedenácté místo na mistrovství světa v Taškentu před dvěma lety.

Trenérem zápasníka je Ladislav Šnelly, který v lednu tohoto roku převzal reprezentaci.

„Petr byl jedním z těch, kteří měli šanci bojovat o účast v Rio de Janeiru. Nedávným poraněním lokte se jeho vyhlídky zmenšily, byť se počítalo, že by mohl stihnout poslední z kvalifikačních turnajů,“ dodal mluvčí Vurbs.

Maria Šarapovová
Maria Šarapovová při propagaci značky Porsche

Jako první na kauzu upozornil Michal Polák z Antidopingového výboru České republiky „Zatím jeho jméno nemůžu říct, ale jde o zápas,“ řekl Polák pro isport.cz. „Meldonium je ve skupině těžších dopingových látek. Tam je sazba čtyři roky,“ doplnil.

Světová antidopingová agentura WADA zařadila meldonium na seznam zakázaných látek od 1. ledna. Jde o antiischemický lék, který se primárně používá na zlepšení krevního oběhu.

Sportovci látku užívali ke zvýšení výkonu, protože buňkám umožňuje kompenzovat nedostatek kyslíku při fyzickém zatížení.

K nejznámějším sportovcům, kteří neprošli testem na meldonium, patří ruská tenistka Maria Šarapovová, plavkyně Julija Jefimovová či rychlobruslaři Semjon Jelistratov a Pavel Kuližnikov.

Z dalších zemí měla pozitivní výsledek testu například běžkyně Abeba Aregawiová ze Švédska.

  • 0Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.