26. května 2011 15:01, aktualizováno  16:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Contador je v klidu. Arbitráž se odkládá na neurčito

Alberto Contador na Giro d´Italia a fanoušek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alberto Contador na Giro d´Italia a fanoušek. | foto: Reuters

MORBEGNO Arbitrážní soud pro sport (CAS) odložil slyšení cyklisty Alberta Contadora kvůli podezření z dopingu. Případ se měl v Lausanne projednávat 6.-8. června. Odklad pro osmadvacetiletého Španěla znamená, že by bez ohledu na pozdější verdikt mohl jet Tour de France, kterou loni potřetí vyhrál.

"Je třeba dát všem zúčastněným stranám dostatečný čas na přípravu," zdůvodnil CAS své dnešní rozhodnutí s tím, že chce, aby se v novém termínu podařilo zajistit i osobní účast všech potřebných svědků a expertů. Nový termín pro Contadorovo slyšení ale zatím stanoven nebyl. Soud přislíbil, že se tak stane co nejdříve.

Contador, který po 17. etapě vede Giro d'Italia, měl pozitivní test na clenbuterol na loňské Tour. Španělský svaz ovšem akceptoval cyklistovo vysvětlení, že test byl pozitivní kvůli kontaminovanému masu. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) a Světová antidopingová agentura (WADA) se ale proti rozhodnutí Španělů odvolaly. Do doby, než CAS toto odvolání vyřeší, má Contador povoleno závodit, i proto může startovat na Giru.

Původně měl tříčlenný soud oznámit verdikt do dvou týdnů po Contadorově slyšení, což by mu v případě kladného výsledku umožnilo startovat na Tour, která začne 2. července. "Jedno je jisté - data 6., 7. a 8. června nejsou pro slyšení použitelná," řekl serveru cyclingnews.com Contadorův mluvčí Jacinto Vidarte. "Není jasné, zda vůbec slyšení proběhne ještě před Tour de France," dodal Vidarte.

Alberto Contador na Giro d´Italia.

Neprozradil, zda se datum bude měnit na přání Contadorova obhájce, nebo z jiného důvodu. "V příštím týdnu se sejdeme, abychom se předběžně dohodli na termínech slyšení," uvedl Vidarte. Podle právního poradce Španělského cyklistického svazu Luise Sanze se slyšení neuskuteční dříve než v polovině července a může být dokonce odloženo až na září.

Právníci Contadora, jenž je považovaný za jednoho z nejlepších jezdců historie a je jedním z pěti závodníků, kteří mají titul z Tour, Gira i Vuelty, měli do pátku dodat CAS podklady pro Španělovu obhajobu. Po videokonferenci s šéfem komise, která bude o Contadorově osudu rozhodovat, izraelským právníkem Efraimem Barakem, však byla tato lhůta prodloužena.

Contador by se v případě odložení slyšení až po skončení Tour nebo jeho příznivého výsledku závodu rád zúčastnil. Pokud ovšem rozhodne arbitráž v jeho neprospěch, hrozí mu dvouletý trest a odebrání loňského triumfu na Tour a všech výsledků, jichž dosáhl od února.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK VÝROBNÍCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč