Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Živel Anquetil - alkohol i bigamie. Budu cyklista kvůli holkám, hlásal

Tour de France

  20:20
Stal se prvním cyklistou v historii, jenž pětkrát vyhrál Tour de France. Jacques Anquetil, kontroverzní celebrita. Obranář na kole, elegán ve společnosti, nezkrotný v soukromém životě. Muž mnoha titulů i skandálů rychle jezdil, divoce žil a příliš brzy zemřel.

Jacques Anquetil se stal prvním cyklistou v historii, jenž pětkrát vyhrál Tour de France. foto: ČTK

Hned první den si vezmu žlutý trikot a nikomu ho už nedám! Je neděle 25. června 1961, ráno před zahajovacím dnem Tour de France, když Jacques Anquetil pronáší toto své proroctví. Odvážný plán cyklisty, který sice už coby nováček ovládl Tour de France 1957, ale v následujících letech mu nemoci, únava i hádky se šéfy svého týmu znemožnily, aby svůj triumf zopakoval.

Tentokrát si věří. A navíc: velký stratég Anquetil se snaží takovým prohlášením zastrašit soupeře. Jeho slova však dojdou naplnění. Téhož dne večer ve Versailles obléká žlutý dres. V Alpách i Pyrenejích jej úspěšně brání. A v časovce, která vždy byla jeho doménou, poté exceluje. Vyhrává Tour podruhé, halasných oslav se však nedočká. Tisk kritizuje jeho pasivní taktiku. Jacques Goddet, ředitel Tour, se na stránkách listu L’Equipe pouští do jeho soupeřů: „Jsou to impotentní, rezignovaní a ve své průměrnosti spokojení trpaslíci.“

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

A Anquetil? „Taky trpaslík! Zvlášť v porovnání s obry silnic, kteří ho na trůnu Tour předcházeli,“ tvrdí rozzlobeně Goddet. Nejen zásluhou těchto článků začíná šampion ztrácet na popularitě. Aby ukázal při závodě emoce? Nedoufejte. Nedivte se, že mnozí jej považují za arogantního muže a -jeho snahu kontrolovat věci za diktátorskou. Je skutečně takový? Jaký vlastně je Jacques Anquetil? Prosím, vyberte si.

Charismatický, blonďatý, modrooký. „Muž gentlemanských způsobů a velkého šarmu,“ tvrdí britský cyklista Vin Denson. Playboy a svůdce žen. Primabalerinu Janine, manželku svého osobního lékaře, pobláznil natolik, že se kvůli němu rozvedla. Inteligentní perfekcionista, racionální počtář a velký stratég. Ale zároveň až chorobně pověrčivý muž. Milovník astronomie. Je tak nadšený, když se může setkat s kosmonautem Jurijem Gagarinem. Karbaník. S přáteli vydrží hrát bridž dlouho přes půlnoc. Alkoholik. Své pověstné večírky pořádá i během závodů. Požitkář. „Tady je můj návod na večer před závodem: bažant s kaštany, lahev šampaňského a sex se ženou,“ vykládá. Gurmán. „Dieta? Neříkejte takovou nadávku v mém domě,“ tvrdí. Miluje humry, langusty, whisky. Dopující muž. Zesměšňuje cyklisty, kteří tvrdí, že je možné závodit 200 dnů v roce bez amfetaminu. Ryzí byznysmen. Úspěchy vidí očima peněz. Ovšem také o něm říkají: „Pokud vám dá slovo, můžete se na něj spolehnout.“ A zároveň je to i rolník. Nejšťastnější je údajně na poli, když řídí svůj nový traktor.

Celý pohnutý osud legendárního Jacquese Anquetila najdete v úterních LN.

Autor:

Mohlo by vás zajímat