24. září 2014 20:37 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cíl jsem splnil, těšilo po časovce Bártu. Triumf Wigginse ho překvapil

Zaber! Na snímku český cyklista Jan Bárta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaber! Na snímku český cyklista Jan Bárta. | foto: ČTK/AP

Opět potvrdil, že patří do širší světové časovkářské špičky. Český šampion Jan Bárta vybojoval na mistrovství světa v Ponferradě v boji proti chronometru deváté místo a říkal: „Top 10 na mistrovství světa se vždycky počítá.“ Zaznamenal zatím nejlepší výsledek české výpravy.

Jak vás to dnes na trati bolelo?
Dost. Těžká časovka. Hlavně závěrečné dvě vlny. Ale měl jsem tam dobrou motivaci, sjížděl jsem van Garderena, viděl ho před sebou a táhlo mě to k němu. To mi trochu pomohlo. A na lajně jsem ho i přespurtoval.

Rozjel jste závod výborně, na prvním mezičasu jste byl dokonce čtvrtý.
To jsem ani nevěděl. Startoval jsem sedmý od konce, znal jsem jen svůj aktuální průjezd a věděl, že mě šest dalších lidí ještě může skočit.

Viděno řečí čísel, největší problém pak nastal mezi druhým a třetím mezičasem, kde jste na chvíli vypadl z Top 10. Ostatní zrychlovali, nebo i vy jste bojoval s krizí?
Chvíli se mi tam opravdu jelo trošičku hůř. Někdo začíná pomaleji a pak zrychluje, jiný naopak. Já většinou mívám úvodní mezičas dobrý, potom trochu zpomalím a ke konci zase přidávám. Což se dnes potvrdilo. Navíc v jedné točce mi trochu ujel zadek, tak jsem si radši dával trochu víc pozor v zatáčkách. Předtím jsem je možná jezdil malinko rychleji, ale nechtěl jsem tam nikde lehnout.

ČTĚTE O ZÁVODĚ

Kam zařadíte toto 9. místo ve vaší kariéře? V historii profesionálního mistrovství světa má Česká republika na svém kontě jen jeden lepší výsledek, a tím je vaše předloňská sedmá příčka.
Top 10 na mistrovství světa se vždycky počítá. Je to pro mě moc dobrý výsledek. Ale třetího místa v časovce na Tour si cením trošku víc.

Letos jste všechny v sezoně dokončil do 11. místa.
To je docela vyrovnané. S tím mohu být spokojený.

Reprezentační kouč Tomáš Konečný tvrdil, že jste dnes pomýšlel i na první pětku. Byla kdesi v koutku mysli?
Byla. Ale první a hlavní cíl zněl: Top 10. Ten jsem splnil. Top 5 nevyšla, to je sport.

František Raboň v televizním přenosu podotkl, že kvalitnější materiál a zázemí týmů, jako jsou Sky nebo Omega, by mohlo z vašeho času ubrat až tři čtvrtě minuty. Souhlasíte?
Věřím, že na materiálu bych mohl ještě něco získat, jen těžko říct jestli půlminutku nebo třeba 15 sekund. Materiál, který mám, je na dobré úrovni, ale ještě se zaměříme na detaily. Už nad tím přemýšlím, co teď mohu vylepšit já sám a co tým. Nebo třeba i něco odkoukám od ostatních.

Co byste chtěl mít za rok při časovce vypilovanější?
Těch věcí je víc. Letos jsem byl trochu nemile překvapený, že jsme dostali národní kombinézu s krátkým rukávem. To je jedno takové minus. Příští rok snad bude s dlouhým. A například závodníci jako Tony Martin používají navrch i kombinézy z jiného materiálu, mají na nich otestováno, že jsou rychlejší a že mají menší odpor vzduchu. To jsou ty drobnosti.

Jak moc vás překvapilo jméno vítěze časovky? Před ní jste v nadsázce říkal, že Martin je porazitelný jedině tehdy, kdyby někdo jiný jel na motorce.
Vítězství Wigginse jsem vážně nečekal. Myslel jsem sice, že druhou půlku zvládne Wiggins o něco rychleji než Martin, ale zároveň jsem očekával, že v první půlce bude Tony suverénně nejrychlejší a potom už vedení udrží. No, možná se to mění, možná teď bude vyhrávat časovky na mistrovství světa Bradley Wiggins.

Nebude. Po závodě řekl, že zlatem se rozloučil se silničním mistrovstvím světa. Teď myslí hlavně na dráhu a na silnici spíš jen na klasiky.
Tak v tom případě je to pro něj pěkné loučení. Uvidíme, kdo tedy bude vládnout časovce za rok.

Mnohem dřív se rozhodne, kdo bude letos na šampionátu vládnout silničnímu závodu. Už jste probírali taktiku?
Ještě nejsme všichni, Zdeněk Štybar teprve dorazí. Pak se o neděli pobavíme. Těším se. Bylo by lepší, kdyby nás za Česko mohlo startovat víc než jen tři, ale nedá se nic dělat. Uvidíme, jak to půjde.