Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schleck: Nechme doping minulosti, důležitá je budoucnost

Sport

  19:53
PEKING - Přední lucemburský cyklista Andy Schleck věří, že cyklistika překoná současné období temna způsobené zpětně odhalenými dopingovými případy z nedávné doby. Svět cyklistiky by se podle jeho názoru měl soustředit na budoucnost. I proto, že systematický doping v pelotonu je prý sice realitou, které čelil, ale realitou minulosti.

Andy Schleck před Albertem Contadorem foto: Reuters

Sedmadvacetiletý profesionál vyjádřil v rozhovoru pro deník L'Équipe přesvědčení, že navzdory zdrcující zprávě Americké antidopingové agentury USADA ohledně dopingové minulosti Lance Armstronga a jeho týmu dokáže cyklistika všechny tyto problémy překonat. "Potřebujeme teď najít trochu klidu, abychom se posunuli zase dál. To je současný problém cyklistiky. Ale já v naší budoucnost věřím," prohlásil Schleck.

"Bývalí jezdci stáje US Postal hovořili o realitě, která je, alespoň myslím, nyní už za námi. Lidé nám musí věřit. Vím, že se to snadněji řekne než udělá. A je mi jasné, že to, o čem čteme v těchto dnech, našemu sportu důvěryhodnosti nepřidává," připustil Schleck, podle něhož je však současný systém boje proti dopingu dostatečně odstrašující, rozhodně více než tomu bylo v minulosti.

"Měli bychom proto pomýšlet na budoucnost. Biologické pasy, systém sledování dočasných míst pobytu závodníků, to vše jsou první kroky, které jsou hmatatelné a které fungují," doplnil Schleck, jenž se právě díky dopingovému obvinění Alberta Contadora dočkal letos dodatečně po dvou letech celkového triumfu na Tour de France 2010, kde byl v letech 2009 a také loni celkově druhý.

S dopingem měl letos problém jeho bratr Frank

Letos musel závod kvůli zranění vynechat. Podle Schlecka je navíc již zbytečné pitvat dopingové hříchy minulosti. "K čemu doopravdy je, když někdo jako Frankie Andreu, dnes vypovídá o tom, co dělal před 12 a více lety? Měli bychom pak jít ještě dále a hledat svědky, kteří by hovořili o éře Charlyho Gaula, abychom mohli započítávat její výsledky?" ptal se řečnicky Schleck a připomněl tak slavného krajana, který vyhrál Tour (1958) a dvakrát také Giro d'Italia (1956 a 1959).

S dopingem měl přitom při letošní Tour problém jeho o pět let starší bratr Fränk, v jehož moči byly nalezeny stopy zakázaných diuretik, ale sám jakékoliv provinění odmítl. "Každý ví, včetně odborníků, že nešlo o žádný dopingový produkt, takže Fränk neudělal nic špatného," uvedl Andy Schleck.

Oba dva měl přitom letos pod patronátem ve stáji RadioShack Nissan belgický manažer Johan Bruyneel, jedna z hlavních postav současného skandálu, jehož tým v pátek propustil. "Nebudu o něm vůbec mluvit. Minulý rok jsme měli manažera, teď zase jiného. Je to Bruyneelův problém, ne můj. Já mám smlouvu ještě na další dva roky," prohlásil Schleck.

Autor: