29. června 2014 16:57, aktualizováno  18:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Štybar zabral na posledním stoupání a je silničním šampionem

Zdeněk Štybar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Štybar. | foto: MAFRA - Michal Sváček

SLAVKOV U BRNA/PRAHA Zdeněk Štybar je poprvé mistrem republiky v silniční cyklistice. Na šampionátu ve Slavkově u Brna unikl na posledním stoupání zbylým českým soupeřům a vybojoval dres šampiona. Cílem projel těsně před slovenským mistrem Peterem Saganem.

Na šampionátu, který byl společný pro Česko i Slovensko, se tři kola před cílem 196kilometrového závodu zformovala v čele osmičlenná skupina silných: Sagan z Cannondalu, König a Bárta z NetAppu, Štybar, Vakoč a Hirt z Omegy a její farmy Etixxu, Peter Velits z BMC a Polnický z Bauknechtu.

Potom začal nemilosrdný boj, nejen mezi sebou, ale i proti živlům. Na závodníky dopadala v předposledním kole průtrž mračen, hřmělo a blýskalo se.

Duo z NetAppu, chystající se na Tour, neustále nastupovalo, ale Vakoč pokrýval útoky Königa a Bárty. „Kluci z týmu pro mě odvedli úžasnou práci,“ liboval si Štybar.

Při posledním stoupání posledního kola přišla jeho a Saganova chvíle. „Spolupracovali jsme. Věděli jsme, že oba si jedeme pro národní tituly.“

Do cíle na kluzkých kostkách slavkovského náměstí pak už ani nespurtovali, oba jím projeli s rukama nad hlavou, přičemž Štybar těsně před Saganem.

Pronásledovatele přivedl Peter Velits, za ním spurtoval pro české stříbro Vakoč, který tak umocnil triumf týmu Omega. Bronz patří loňskému šampionovi Bártovi.

Mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice ve Slavkově u Brna - závod s hromadným startem

Muži (192 km): 1. Štybar (Omega Pharma-Quick Step) 4:50:35, 2. P. Sagan -1, 3. P. Velits (oba SR) -51, 4. Vakoč (Omega Pharma-Quick Step), 5. Bárta (NetApp-Endura) oba -53, 6. J. Polnický (Bauknecht-Author) -56, 7. König (NetApp-Endura) -1:07, 8. Hirt (Etixx) -2:36, 9. Mahďar -2:46, 10. Jurčo (oba SR) -2:52.

Jezdci do 23 let (192 km): 1. Koudela (Gebrüder Weiss-Oberndorfer) 4:53:32, 2. Turek (Favorit Brno) -1:10, 3. Dvorský (Bauknecht-Author) -3:51.

Tomáš Macek