Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Cyklistická sláva v Česku? Praha by mohla hostit start dvou nejslavnějších cyklistických závodů

Sport

  15:52
Praha - Slavné cyklistické závody Tour de France a Giro d'Italia mají zájem zahájit některý z příštích ročníků v Praze. ČTK to řekl pražský radní Vít Šimral (Piráti). Zatím není jasné, kdy by se měly starty uskutečnit, Praha má podle radního zájem hostit obě akce. Do konce ledna by měl vzniknout časový návrh pro oba závody, bude však záležet také na tom, jak se dohodnou jejich představitelé. Vedení Prahy dnes a v pondělí jednalo se zástupci agentury Amaury Sports Organisation (ASO), která Tour de France pořádá, a Českého svazu cyklistiky.

Petr Sagan ve společnosti nejlepšího vrchaře Romaina Bardeta, vítěze Tour de France Egana Bernala a komety letošního ročníku Juliana Alaphilippa. foto: ČTK

Tour de France začínala za posledních osm ročníků pětkrát v zahraničí. Letos má start doma v Nice a příští rok v Kodani. Praha už jednala s pořádající agenturou ASO, první volný ročník je 2022. Odhadované náklady na jednu etapu činí více než 100 tisíc eur, tedy dva a půl milionu korun. Tour ale patří k nejsledovanějším sportovním akcím světa.

„Tour určitě do Prahy chce a my chceme Tour v Praze. Zároveň je ale třeba řešit i současný zájem Giro d’Italia. Na úrovni Union Cycliste Internationale (Mezinárodní cyklistické unie) proto ještě proběhne diskuze o tom, kdy by mohly být nejvhodnější ročníky pro oba starty těchto závodů tak, aby to bylo komfortní pro Tour a Giro z marketingového hlediska a pro Prahu z hlediska rozpočtu,“ uvedl radní, který má v Praze na starosti školství a sport.

Dodal, že hlavní město má zájem o obě akce. „Každá akce, která u Pražanů zvýší zájem o cyklistiku, má naši podporu. Věříme, že se obě organizace dohodnou tak, aby to vyhovovalo všem,“ řekl. Z větších sportovních akcí se v metropoli pravidelně pořádá například Pražský maraton. V minulosti se uvažovalo o tom, že by Praha hostila letní olympijské hry, nakonec z toho však sešlo.

Petr Sagan ve společnosti nejlepšího vrchaře Romaina Bardeta, vítěze Tour de...
Peloton Tour de France míří na Champs-Élysées.

„Praha je opravdu nádherné město, vůbec jedno z nejkrásnějších hlavních měst. Jestliže se bude doopravdy ucházet o Grand Départ (start), budeme celou věc posuzovat s nejvyšší možnou pozorností,“ ujistil již v polovině listopadu ředitel Tour de France Christian Prudhomme.

Tour de France je nejslavnější etapový cyklistický závod na světě. Jezdí se každý rok v červenci od roku 1903 s výjimkou období světových válek, jeho délka se pohybuje kolem 3500 kilometrů. Závod Giro d’Italia je podobně starý, existuje od roku 1909 a jeho délka obvykle činí 2500 až 4000 kilometrů.

Žádný závod z trojkoruny Grand Tours, kam vedle Tour a Gira patří ještě španělská Vuelta, dosud v České republice nezačínal, byť o to v nedávné minulosti usiloval například Václav Klaus mladší (Trikolóra). Ve hře tehdy mělo být Giro a začátek ročníků v letech 2017 a 2018. Místo Prahy se ale nakonec začínalo na Sardinii (2017) a rok nato v Izraeli.

Loňský ročník „Staré dámy“, která se jezdí jako druhá z největších cyklistických podniků po Giru, odstartoval v Bruselu. Úvodní dvě etapy se jely v Belgii, třetí začala v Binche a po 215 kilometrech skončila už na francouzském území.

V Česku by se mohlo jet podle některých spekulací nejen v okolí metropole, ale například také na trase mezi Prahou a Karlovými Vary.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...