Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přišel o tituly, teď Armstrongovi hrozí, že bude vracet miliony dolarů

Tour de France

  9:20aktualizováno  14:34
AUSTIN (USA) - Po ztrátě všech titulů z Tour de France nyní Lanci Armstrongovi hrozí, že bude muset vrátit i milionové prémie. Američan, jenž byl kvůli dopingové aféře zpětně diskvalifikován ze všech závodů od roku 1998, vysoudil v roce 2006 částku 7,5 milionu dolarů na pojišťovací společnosti SCA jako bonus za svůj šestý triumf na Tour z roku 2004. Celkem od firmy během let inkasoval přibližně 12 milionů.

Někdejší legendární cyklista Lance Armstrong foto: Reuters

Pojistku na vyplácení bonusů uzavřel s americkou SCA tehdejší majitel stáje US Postal Tailwind Sports pro případ, že by Armstrong dokázal na prestižním závodě triumfovat pošesté. SCA ale kvůli podezření z dopingu odmítla peníze vyplatit. Cyklista firmu zažaloval a uspěl, protože v pojistné smlouvě bylo uvedeno, že částka bude splatná, pokud bude Armstrong "oficiálním vítězem" závodů.

SCA musela vyplatit bonus pět milionů dolarů a navíc 2,5 milionu na úrocích a soudních poplatcích. A jelikož už nyní Armstrong není oficiálním vítězem Tour, bude požadovat celou částku zpět. "Vzneseme formální žádost o navrácení našich peněz. Pokud neuspějeme, podnikneme proti panu Armstrongovi do pěti pracovních dnů právní kroky," prohlásil právník pojišťovací společnosti Jeffres M. Tillotson.

Už se netituluje jako "sedminásobný vítěz Tour de France"

Sám Armstrong zatím na rozhodnutí Mezinárodní cyklistické unie UCI, která v pondělí odsouhlasila postup Americké antidopingové agentury vinící cyklistu z mimořádně propracovaného systematického dopingu, zareagoval jen změnou na svém profilu na Twitteru, z něhož vymazal formulaci "sedminásobný vítěz Tour de France".

Nyní vzkaz říká: "Vychovávám svých pět dětí. Bojuju s rakovinou. Plavu, jezdím na kole, běhám a hraju golf, kdykoliv můžu". Dosud se Armstrong na Twitteru popisoval jako "otec pěti nádherných dětí, sedminásobný vítěz Tour de France, bojovník proti rakovině na plný úvazek a triatlonista na částečný".

Další z Armstrongových kolegů se přiznal k dopingu

Norský cyklista Steffen Kjaergaard se stal dalším z bývalých kolegů Lance Armstronga z týmu US Postal, který se přiznal k dopingu. Na tiskové konferenci v Oslu dnes oznámil, že užíval EPO a kortizon. Kjaergaard, jenž s Armstrongem v roce 2000 a 2001 absolvoval mimo jiné Tour de France, řekl, že vše organizoval tým a sám se nemusel o nic starat.

"Dlouho jsem si myslel, že pro cyklistiku jako sport bude nejlepší, když si tohle (tajemství) vezmu do hrobu. Poslední týdny mě ale přesvědčily, že bude lépe říct pravdu," uvedl devětatřicetiletý cyklista. S užíváním zakázaných látek prý začal už v roce 1998 ještě před tím, než nastoupil do US Postal.

O tom, že stáj má tak propracovaný systém dopingu, prý ale nevěděl. "Nemohu říct, že by některý z týmových kolegů užíval ilegální látky. Předpokládám ale, že ano, jak se o tom hovoří ve svědeckých výpovědích," uvedl.

Vizitka cyklisty Lance Armstronga (41)

Datum a místo narození: 18. září 1971, Plano (Texas)
Státní příslušnost: USA
Profesionální kariéra: Motorola (1992-96), Cofidis (1997), US Postal Service (1998-2004), Discovery Channel Pro Cycling Team (2005), Astana (2009), RadioShack (2010-2011)
Největší úspěchy v etapových závodech
- sedminásobný vítěz Tour de France (1999-2005) - diskvalifikován
- mistr světa v silničním závodě profesionálů 1993
- bronz na OH 2000 v časovce
Rodina: rozvedený, s bývalou manželkou Kristin má syna Luka Davida a dcery Isabelle Rose a Grace Elizabeth, se současnou přítelkyní Annou Hansenovou syna Maxwella Edwarda a dceru Olivii Marii
Ostatní
- původně se specializoval na plavání a později triatlon, v roce 1991 vyhrál amatérské mistrovství USA v cyklistice
- po OH 1992 v Barceloně podepsal profesionální smlouvu se stájí Motorola a hned následující rok se stal historicky nejmladším profesionálním mistrem světa na silnici
- v říjnu 1996 oznámil, že trpí rakovinou varlat a s padesátiprocentní šancí na přežití podstoupil náročnou léčbu
- v květnu 1997 ho onkologové prohlásili za uzdraveného a v únoru 1998 opět vystartoval do závodu
- v letech 1999 až 2005 vyhrál Tour de France a se sedmi triumfy se stal rekordmanem nejprestižnějšího etapového závodu světa
- po sedmém vítězství v roce 2005 ukončil kariéru, o čtyři roky později se však k vrcholové cyklistice vrátil s hlavním cílem zviditelnit boj proti rakovině
- s cyklistikou definitivně skončil v roce 2011, od té doby se věnuje triatlonům a maratonům; prakticky po celou kariéru musel čelit různým obviněním z dopingu, ačkoli užívání nedovolených látek vždy rázně popíral a ze všech testů vyšel s čistým štítem
- letos v červnu jej Americká antidopingová agentura (USADA) na základě nového rozboru Armstrongových krevních vzorků a výpovědí řady svědků obvinila z užívání krevního dopingu, testosteronu, růstového hormonu, steroidů a dalších nepovolených látek (kompletní zpráva o Armstrongově propracovaném organizovaném dopingu čítá více než tisíc stran)
- v srpnu Armstrong oznámil, že se proti obviněním z dopingu již nebude dál bránit, v reakci na to ho USADA zbavila všech titulů od roku 1998 včetně sedmi vítězství z Tour de France a doživotně distancovala z cyklistických závodů, což dnes potvrdila i Mezinárodní cyklistická unie (UCI)
- kvůli aféře se od Armstronga odvrátila řada dlouholetých sponzorů (například oděvní firma Nike, výrobce kol Trek nebo pivovar Anheuser-Busch) a on sám odstoupil z funkce předsedy své charitativní organizace Livestrong na podporu boje s rakovinou

Autor: