19. listopadu 2017 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Za volantem psala historii, teď se loučí v slzách. Americká kráska končí kariéru závodnice

Danica Patricková na snímku z roku 2003. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Danica Patricková na snímku z roku 2003. | foto: APČTK

FLORIDA Stala se první ženskou vítězkou závodu série IndyCar. Jako jediná zástupkyně něžného pohlaví rovněž kroužila několik kol v čele slavných podniků Daytona 500 a Indianapolis 500. Americká automobilová závodnice Danica Patricková nyní v 35 letech ohlásila, že po sezoně s profesionální kariérou končí. Finální prohlášení jedné z neúspěšnějších žen motoristického sportu doprovázely silné emoce.

Se slzami v očích oznamovala pětatřicetiletá Američanka v pátek odpoledne na tiskové konferenci, že za půl roku ukončí svou profesionální kariéru automobilové závodnice.

„Sestra mi říkala, že budu emotivní. Já ji přesvědčovala, že nebudu,“ snažila se odlehčit Patricková, zatímco si utírala slzy. Na několik vteřin se do konce odmlčela, po pauze ale pokračovala. „Jsem vděčná za všechny ty příležitosti.“

Danica Patricková se na tiskové konferenci, na níž oznámila konec kariéry,...
Danica Patricková s cenou pro vítězku závodu IndyCar v japonském Motegi v roce...

Pouhých 160 centimetrů vysoká závodnice je považována za nejúspěšnější ženskou představitelku v historii amerického motorismu. Vloni byla Danica Patricková čtvrtou nejvíce vydělávající sportovkyní světa. Na více peněz si v roce 2016 přišly pouze tenistky Serena Williamsová s Marií Šarapovovou a hvězda bojového sportu MMA Ronda Rouseyová.

Před začátkem letošní sezóny ovšem s obtížemi sháněla sponzora, což ji přimělo přemýšlet o své budoucnosti. Než dospěla ke konečnému rozhodnutí, že profesionálního závodění zanechá, jí podle jejích slov trvalo několik měsíců. Za svým krokem si ale přesvědčivě stojí: „Cítím, že takto by můj život měl směřovat,“ pronesla Patricková před novináři.

Danica Patrick v roce 2016 při závodu Kobalt 400.

Danica Patrick v roce 2016 při závodu Kobalt 400.

Svou kariéru zakončí příští rok symbolicky po květnovém závodě Indianapolis 500. Právě tato trať ji totiž v roce 2005 proslavila, když se stala vůbec první ženou v historii, která kdy vedla v okruhovém závodě. Na čele tehdy coby „zelenáč“ vydržela 19 kol a do cíle dojela na čtvrté pozici.

Sběratelka prvenství

Podobný počin se jí podařil i o osm let později na dalším slavném podniku Daytona 500, kdy se na špici držela pět kol. Nakonec skončila osmá, čímž překonala předchozí ženské maximum Janet Guthrieové, která v roce 1980 finišovala jako jedenáctá.

Nad oběma momenty ale vysoce ční událost z roku 2008, kdy zvítězila v sérii IndyCar na japonském okruhu Twin Ring Motegi. Snad netřeba dodávat, že něco takového se dosud žádné jiné ženě nepovedlo.

Danica Patricková v červenci 2017.

Danica Patricková v červenci 2017.

Pohledná milovnice jógy a vaření se závoděním začínala v roce 1992 na motokárách. V 16 letech odcestovala do Velké Británie, kde závodila v nižších formulových podnicích. Působila rovněž v sériích Toyota Atlantic Championship, Le Mans Series a Indy League. Součástí zmiňované IndyCar byla mezi lety 2005 až 2011. Poté se přesunula do slavné Nascar, v níž působí dodnes.

„Vždycky jsem chtěla, aby si na mě lidé vzpomněli jako na skvělého závodníka, teprve až pak jako na holku,“ uvedla žena, jejímž nejlepším letošním výsledkem je desátá pozice. Svými výkony v uplynulých letech šla svému přání výrazně naproti.

rsaRobert Sattler