2. srpna 2010 15:42 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dluhy libereckého MS? 'Chci je vyřešit do voleb,' říká primátor Kittner

Kateřina Neumannová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Neumannová | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

LIBEREC Liberecký primátor Jiří Kittner (ODS) by rád dluhy, které zbyly po loňském lyžařském šampionátu, vyřešil do komunálních voleb. Že se to podaří, ale příliš nevěří.

Uvolnění jakékoliv částky je v pravomoci zastupitelstva, to se sejde před volbami naposledy 16. září, řekl dnes Kittner. Dodal, že požádal o schůzku nového ministra školství Josefa Dobeše (VV). Dobeš nedávno TV Prima řekl, že je vláda připravena vrátit firmám DPH, které státu z nezaplacených faktur odvedly.

Šance pro věřitele libereckého MS v lyžování: vrácené daně - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Jde zhruba o 20 milionů korun, což je méně než pětina dluhu, který bez penále činí 108 milionů korun. Ministr se minulý týden sešel s předsedkyní organizačního výboru Kateřinou Neumannovou a po schůzce oznámil, že do tří týdnů předloží komplexní zprávu o řešení dluhu. O schůzku s novým ministrem žádá i sdružení věřitelů, které zastupuje 54 z celkového počtu 83 firem. Zatím nechtějí ministrovo prohlášení komentovat.

"Pokud by výsledkem více sedmnáctiměsíčního čekání na peníze měla být možnost, dostat zpět DPH z neuhrazených faktur, tak to samozřejmě nebude pro nás uspokojivé," sdělil dnes zástupce sdružení - jednatel společnosti RZA Solutions Vojtěch Hlaváček. Řada věřitelů je podle něj v druhotné platební neschopnosti a vrácení DPH jejich problémy nevyřeší.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání více než dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na samotnou organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů a zodpovídala za ně Neumannová.

Příjmy pořadatelů ale na pokrytí nákladů nestačily, což vedlo k současným dluhům. K největším věřitelům patří zřejmě Dopravní podnik města Liberce, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při šampionátu. Dlužni zůstali také dalšímu velkému dopravci - ČSAD Semily, který vozil sportovce.

"Naštěstí jsme žádali zálohu, takže vymáháme dluh jen v řádech milionů korun," řekl již dříve generální ředitel společnosti Tomáš Roubiček. Bezmála devět milionů ale organizátoři nezaplatili Technické univerzitě v Liberci za ubytování účastníků. Věřitelé už kvůli dluhům podali na dvě desítky žalob. Pokud se jim nepodaří dohodnout vypořádání dluhu, nevylučují hromadnou žalobu na stát.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz