Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šance pro věřitele libereckého MS v lyžování: vrácené daně

Sport

  8:00
PRAHA - Věřitelům libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování vysvitla naděje na navrácení alespoň části z chybějících peněz. Ministr školství Josef Dobeš nastínil v rozhovoru pro televizi Prima nový návrh, který by pomohl umořit zhruba pětinu z více než stomilionového dluhů, který zbyl po organizátorech šampionátu.

Kateřina Neumannová a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. foto: Roman Vondrouš ČTK

Firmy, které nedostaly od týmu Kateřiny Neumannové zaplaceno, by dostaly zpátky DPH z nezaplacených faktur.

"Toto řešíme s panem ministrem financí Kalouskem, i s panem premiérem Nečasem jsme to konzultovali," potvrdil Dobeš. Podpora ostatních členů vlády je velmi reálná. Členové vládní koalice se už v minulosti nechali slyšet, že by rádi prohlasovali novelu zákona, která by plošně upravovala platbu DPH u nezaplacených faktur.

A co by to znamenalo pro liberecké věřitele? Dluh, který je momentálně vypočítán na sto osm milionů korun, by klesl o devatenáct procent.

"Aktivitu pana ministra samozřejmě vítáme. Máme s ním předdomluvenou schůzku, kde bychom měli o celé situaci jednat. Samozřejmě doufáme, že tyto peníze nejsou jediné, které nakonec obdržíme," řekl LN Martin Pánek, šéf cateringové společnosti Vyšehrad 2000. Ten společně s Vojtěchem Hlaváčkem v jednání se státem zastupuje čtyřiapadesát z osmi desítek věřitelů. Oba už v červnu řekli, že pokud se situace nezmění, přijdou na řadu soudní řízení. Podle právní analýzy, kterou si nechali vypracovat, je totiž stát povinen dluh uhradit.

A to i přesto, že na pořádání akce už do roku 2009 uvolnil více než čtvrt miliardy korun. Stejně jako dotace ale rostly i náklady: z původně plánovaných 460 milionů korun o více než 160 milionů.

Další peníze? Snad z Liberce

I kdyby stát neuvolnil další finance na uhrazení dluhu, boj věřitelů nekončí. Sami požádali likvidátora sdružení Ivana Brambaškiho, aby oddálil insolvenční řízení. Podle Pánka se totiž k odpovědnosti jménem primátora hlásí i město Liberec. "Uvidíme ale, jak se k tomu postaví zastupitelstvo," brzdí optimismus Pánek.

Naopak lyžařský svaz, který byl spolupořadatelem mistrovství, prý s věřiteli vůbec nekomunikuje, podobně jako šéfka organizačního výboru Kateřina Neumannová. "Naposledy s námi mluvila před více než rokem. Tehdy tvrdila, že dluhy budou brzy uhrazeny," tvrdí věřitelé.

Snad je to jen začátek

Věřitelé mistrovství světa v Liberci se v nejbližších dnech sejdou s ministrem školství Josefem Dobešem. "Tam bychom se měli dozvědět oficiální postup," říká jejich zástupce Martin Pánek ze společnosti Vyšehrad 2000.

Cítíte, že byste se brzy mohli dočkat splacení dluhů?
Určitě to vnímáme pozitivně. Bývalý premiér Fischer nám od prosince sliboval, že se zveřejní závěrečná zpráva mistrovství. Ale k ničemu nedošlo. Dneska to vypadá, že by se věci mohly konečně pohnout.

Vrácení DPH ale řeší pouze devatenáct procent dluhu. To by vám asi nestačilo?
Já také doufám, že to není všechno, co bychom nakonec obdrželi. Uvidíme co přinese jednání s panem ministrem. Ale odpovědnosti se dle jednání s primátorem Kittnerem nezbavuje ani Liberec.

Kdybyste část dluhu dostali od státu a část od Liberce, požadovali byste ten zbytek od lyžařského svazu? Třeba i soudní cestou?
Určitě bychom se o to pokusili. Ale jestli by ta cesta byla úspěšná, teď nedokážu říct. Rozhodně bychom ale s nimi chtěli jednat. Zatím se k ničemu nehlásí.

Jak rychle byste mohli peníze získat?
Myslím, že je to odvislé od technikálie a způsobu uhrazení dluhu. Jedna věc je peníze uvolnit a druhá, jak ty peníze dostat k věřitelům. Pokud já vím, tak má občanské sdružení pořadatelů zablokované účty. A mají problémy se samotným zajištěním chodu. V organizačním výboru totiž stále pracuje snad jeden skladník a účetní a ti musí být nějakým způsobem placeni.

Budete požadovat pouze základní dluh 108 milionů korun, nebo i penále a úroky?
Momentálně řešíme hlavně splacení jistiny.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat