2. července 2014 14:20, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Machinace s pozemky na Ještědu: Exprimátor Kittner potrestán nebude

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby bývalého libereckého primátora Jiřího... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby bývalého libereckého primátora Jiřího... | foto: ČTK

LIBEREC Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby bývalého libereckého primátora Jiřího Kittnera i další dva bývalé komunální politiky v kauze údajných machinací s pozemky a budovami ve sportovních areálech na Ještědu a ve Vesci. Kittnerovi hrozilo za zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování pravidel při správě cizího majetku deset let vězení, jeho tehdejším stranickým kolegům Pavlovi Krenkovi a Jiřímu Zeronikovi až 12 let.

Soudce Petr Neumann uvedl, že se případ před trestní soud vůbec neměl dostat. Město i Sportovní areál Ještěd k případnému vymáhání škody odkázal k občanskoprávnímu soudu. Verdikt není pravomocný, státní zástupce Miloš Klátik se u Krenka a Zeronika odvolal a u Kittnera si nechal lhůtu na rozmyšlenou, přestože sám pro bývalého primátora navrhoval zproštění obžaloby. "Počkám si na písemné vyhotovení rozsudku," uvedl.

Kittner žádá náhradu

Zproštění soud zdůvodnil tím, že se u obžalovaných nepodařilo prokázat úmysl. "Absentuje tady subjektivní stránka," uvedl Neumann. Politici z údajně nevýhodných směn osobní prospěch neměli.

"Jsem rád, že se prokázalo to, co jsem tvrdil od začátku. Zvážím, jak budu dál postupovat. Minimálně právní zastoupení mě stálo statisíce a věc se táhne tři roky. Nějakou náhradu budu chtít," řekl po rozsudku Kittner.

NAPSALI JSME:

V případu se posuzovalo pět obchodů z let 2003 až 2006, kdy byl Krenk náměstkem primátora i předsedou představenstva areálu a Zeronik jeho tajemníkem. Město převedlo pozemky na svoji společnost a sportovní areál je pak, podle obžaloby nevýhodně, směnil nebo prodal. Některé směny podepsal Kittner, který Krenka v čela areál vystřídal v roce 2006. Škodu státní zástupce vyčíslil na 13 milionů korun, město a areál dohromady vymáhají 23 milionů.

Co nemohli tušit

Stíhaní politici se hájili tím, že obžaloba je postavena na tom, že zná výsledky některých událostí spojených s rozvojem areálu na Ještědu a přípravou lyžařského mistrovství světa, což tehdy nemohl nikdo předvídat. Jejich tezi podpořili svědci znalí dění v areálu. Podle nich existovalo několik projektů a záměrů, jak areál zatraktivnit. Poté, co ale Ještěd dostala na konci roku 2006 do pronájmu firma Snowhill, se nerealizovaly.

Státní zástupce tento argument uznal ve své závěrečné řeči v jednom případě. Budovu Kolory ve Vesci areál původně získal v souvislosti s výstavbou čerpací stanice pro zasněžování běžeckého okruhu, zvolilo se ale nakonec jiné řešení. Naopak za nevýhodný považoval obchod s loukou na Pláních na Ještědu, v zimě využívané jako sjezdovka. Rodina Karla Vaniše koupila louku v roce 2005 od majitelky za 120.000 korun Husově ulici o tři roky později prodala, dostala za něj 4,2 milionu korun.

Obhajoba úspěšně argumentovala tím, že louku získala městská společnost, aby a krátce poté ji vyměnila se SAJ za lukrativní zahradu v centru města. Když pozemek v eliminovala rizika, že někdo jiný bude chtít ovlivnit dění v areálu. Obdobné to bylo i v dalších případech, kdy jako kupující byla v nevýhodné pozici a postupovat podle obvyklých cen se nedalo. Postup SAJ označil soudce za logický. "Jsou-li někde zásadně potřebné nebo důležité nemovitosti, tak se ceny vymykají," konstatoval Neumann.

Lidovky.cz, ČTK
  • 6Diskuse