Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobře naložený Kličko: O Česku jen v dobrém, máte skvělé pivo

Sport

  11:36
GOING AM WILDEN KAISER (ZPRAVODAJ LN) - Česko dobře zná, jako malý zde pět let žil se svými rodiči a starším bratrem Vitalijem. Boxerský mistr světa těžké váhy organizací WBO a IBF Vladimir Kličko (34) na zemi v srdci Evropy i po letech rád vzpomíná. "Vy jste z Česka? Tam jsem jako malý žil. V Mimoni," překvapuje ukrajinský dominátor těžké váhy.

Vladimir Kličko a Ondřej Pála. foto: Jan Švarc.

V rakouských Alpách se nyní připravuje na svou již jedenáctou obhajobu svých mistrovských pásů v řade. Na souboj s Britem Dereckem Chisorou jej připravuje česká jednička Ondřej Pála. Po tréninku s ním si našel čas i na rozhovor nejen o boxu.

Jak jste se v Česku ocitl?
Otec byl vojenský pilot, sloužil v Milovicích. Chodil jsem do školy a žil v Mimoni, která je poblíž Prahy. S bratrem na to období moc rádi vzpomínáme. Před půlrokem jsme se tam zastavili, prošli se po okolí a hledali místa, kde jsme s kamarády trávili čas.

Pamatujete si ještě některá česká slova?
Vzpomínám si třeba na větu "Co chceš?". Navštěvoval jsem ale sovětskou školu a učil se rusky, těch slov proto už moc neznám.

Jste ještě s některými lidmi z dětství v kontaktu?
Já už ne, ale moji rodiče si dokázali některé kontakty ze začátku osmdesátých let uchovat.

Vladimir Kličko se připravuje na trénink.

Jak se vám vůbec Česko líbí?
Moc se mi zamlouvá, mám krásné vzpomínky na dětství u vás. Pamatuji si Prahu. Je to překrásné město, navštívil jsem tam s otcem několik muzeí. Pamatuji si i na Staroměstské náměstí a na tu věž. (chvíli přemýšlí) Orloj se jmenuje. Vaše architektura má své kouzlo.

A co pivo, jaký k němu máte vztah?
Pivo je tradiční nápoj nejen v Čechách, ale i na Ukrajině. Je vynikající a plné vitaminů, ale nesmíte to s ním přehnat. (směje se)

Máte mezi přáteli nějaké Čechy?
Ano, třeba Karolínu Kurkovou (modelka a jeho bývalá přítelkyně – pozn. red), nicméně ani s ní jsem dlouho nemluvil. Teď i svého sparingpartnera, Ondřej Pála je přece Čech.

Vladimir Kličko po tréninku odpovídá na dotazy novinářů.

A co si o něm myslíte? Má předpoklady stát se jednou nejlepším?
Každý se může stát nejlepším. Kolik mu vlastně je? Šestadvacet? To je ještě mladý. Má ještě vše před sebou, ale musí být trpělivý. Už teď ale prokázal, že se nebojí, že má srdce bojovníka. Tvrdě pracuje a účast na našem kempu je pro něj dobrá zkušenost.

Před lety jste také poměřil síly v šachách s velmistrem Kasparovem. Jak to dopadlo?
Ano, hráli jsme spolu jednou. Porazil mě čtyřiadvacátým tahem. Moc jsem si tu partii užil.

A byl byste schopný ho porazit?
Děláte si ze mě srandu? To je, jako kdyby mě on tady knokautoval (ukáže na ring za sebou)...

Na tričku máte napsáno "chyba se neodpouští", co to znamená?
Přesně to, co čtete.