Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Životní zápas. Pálu čeká boj o evropský titul a šanci boxovat s Kličkem

Sport

  9:59
PRAHA - Druhý český boxer se v krátké době po sobě může stát evropským šampionem. Po Lukáši Konečném čeká boj o kontinentální pás také nejlepší českou těžkou váhu Ondřeje Pálu. Ten se 26. března utká v ruském Jekatěrinburgu s ukrajinským pořízkem Alexej Mazikinem.

Vladimir Kličko a Ondřej Pála. foto: Jan Švarc.

Jednoho Ukrajince vyřídí v březnu a druhého – věhlasnějšího – poté. Takový je nejbližší bojový plán nejlepšího českého boxera těžké váhy Ondřeje Pály a jeho manažerské stáje Médea Boxing Team. "Je to pro mě dosud určitě životní zápas," svěřil se pro LN šestadvacetiletý český bijec.

PERLIČKA

Na zápas s Mazikinem možná bude Pálu "připravovat" Vitalij Kličko. Starší s bratrského dua boxerů totiž týden před Pálou boxuje o svůj titul WBC s Kubáncem Odlanierem Solisem, který je typologicky českému boxerovi hodně podobný. Pála si udělal u K2 Promotion dobrou reklamu, když na podzim spároval s mladším z Kličků - Vladimirem. "Nabídku jsme poslali, je nyní na nich, zda na zareagují pozitivně," řekl Jurij Krivoručko, trenér Pály, na možný další tréninkový kemp v Rakousku s ukrajinskými hvězdami.

Pokud si v březnu poradí s Mazikinem, přiblíží se svému snu – dostane se mezi užší elitu boxerů, kteří si mohou nárokovat šanci boxovat s krajanem Mazikina – Vladimirem Kličkem.

Právě mladší ze slavné ukrajinské boxerské rodiny je světovým šampionem organizace WBO, o jejíž evropský pás se Pála s Mazikinem střetne. Vítěz se dostane do elitní patnáctky (kolem 5. - 6. místa) žebříčku této organizace, která patří mezi čtyři nejprestižnější na světě.

A právě mezi první patnáctkou žebříčku si musí šampion vybírat své soupeře pro obhajobu titulu. "Je to náš cíl. Pro Ondru je nejdůležitější zápas dosavadní kariéry," řekl k zápasu kouč českého boxera Jurij Krivoručko.

Se skoro dvoumetrovým Mazikinem již Pála jednou boxoval, v říjnu 2009 jej porazil jasně na body. Výhodu v tom ale rozhodně nevidí. "Pro mě to určitě není lepší. Alexej minule ten zápas trochu podcenil, nebyl ideálně připravený. Nyní ví o našem souboji už dva měsíce. I pro něj je to životní šance a v jeho věku (35 let) asi i poslední na velký zápas," vysvětlil Pála.

KDO JE KDO

Mistr Evropy EBU/EU – Pás nejstarší evropské organizace, která byla založena již v roce 1910, o pás, který drží Lukáš Konečný, se boxuje od roku 1964. Je to nejprestižnější evropský titul. Organizace je čistě evropská, nezastřešuje ji žádná světová asociace.

WBO evropský titul – Jeden z podtitulů jedné ze čtyř nejprestižnějších světových organizací a mezistupeň k pásu světového šampiona. Spolu s americkým a interkontinentálním má nejsilnější váhu, šampion se objeví v žebříčku organizace okolo 5. až 6. místa. V rámci organizace se tak dostane do vybrané společnosti, se kterou musí šampion obhajovat svůj titul.

Přestože se bude boxovat v Rusku, bude český boxer na domácí půdě. Zápas spoluorganizuje německá stáj Arena BoxPromotion, se kterou Pála spolupracuje. "Určitě to je výhoda," je si vědom pražský rodák tohoto faktu.

Přestože si po případné výhře bude moc říkat evropský šampion, s Lukášem Konečným, který je mistrem Evropy EBU/EU se srovnávat nechce. "Vím, že to k tomu svádí, ale já to řešit nechci. Ať si spekulují fanoušci, jestli se ty titulu dají srovnávat," dodal s úsměvem známý šoumen.

Pála se totiž utká o pás mistra evropy jedné ze čtyř prestižních světových organizací, zatímco Konečný je ve své váze mistrem Evropy a výše už dosáhnout pod hlavičkou EBU/EU nemůže.

To ovšem nic nemění na tom, že poslední březnovou sobotu může dorazit do Česka další skvělá boxerská zpráva: malá země v srdci Evropy se bude pyšnit už dvěma evropskými šampiony, kteří jsou těsně pod samotným vrcholem – stát se světovými boxerskými profesionálními mistry světa.