6. března 2014 14:29 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dopingový hříšník Enge se vrací. Jsem teď extrémně opatrný, říká

Tomáš Enge | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Enge | foto: ČTK

PRAHA Nejdřív se snažil mluvit diplomaticky a slovu doping se Tomáš Enge vyhýbal: "Vracím se po 18 měsících dovolené zase za závodní volant." Jenže jen co skončila oficiální část prezentace jeho letošní sezony, on povstal od stolu a už otevřeně o roce a půl, kdy byl kvůli druhé své dopingové "aféře" bez závodění, mluvil.

"Samozřejmě to mělo a má vliv na mou kariéru. Bál jsem se o ni, ale snažím se s tím poprat. Celý rok jsem se snažil připravovat na ten návrat, čelit tlaku a teď vše přichází. Zase chci létat s auty."

Už koncem března se představí s vozem GT3 Lamborghini v americkém seriálu Pirelli World Challenge, znovu mluví o tom, že pojede na plno a zase tak dává důkaz, že kariéru ani po druhé dopingové přestávce ještě nehodil za hlavu.

Přitom po jeho známé marihuanové kauze z roku 2002 si leckdo jediného Čecha ve formuli 1 zaškatulkoval. A tak když se v červnu 2012 objevila zpráva, že v jeho těle byl opět nalezena zakázána látka, mnozí se ptali: "Už zase?" Enge se hájil, že tentokrát je v tom nevědomky, že zakázanou látku obsahovaly léky na vysoký tlak, který mu předepsal doktor.

FIA s jeho verzí souhlasila, jenže stejně mu dala výchovný rok a půl trvající "flastr", což o pár měsíců později potvrdil i Odvolací soud, u něhož jezdec žádal o snížení trestu. "Řekli, že jsem prostě prosušil pravidla a musel se s tím smířit."

Popravdě – těžká je obhajoba muže, na něhož mnozí hledí jako na dopingového recidivistu. Však 37letý Enge smířlivě říká: "Můj první případ byl v roce 2002 a podle předpisů FIA je recidiva, kdyby to bylo do osmi let. Tohle se stalo po deseti. Ale jestli to hrálo roli či ne, tak to ví jenom soudci."

Připravoval vozy pro zákazníky

Od aut však nezmizel. Měl štěstí, že tým, v němž jezdil – Reiter Engineering – se za něj postavil a zaměstnal jako člověka, který připravuje auta pro platící zákazníky. Enge tak každý týden seděl za volantem speciálu, létal po světě, testoval. Teď se s tímto týmem zase vrátí k závodění, jenže dopingové stigma ho stále děsí. I proto říká: "Jsem nyní extrémně opatrný. Pořád beru léky, a tak před prvním závodem plánuji, že si nechám udělat testy na všechno."

Během pauzy pak poznal, že by ho v budoucnu naplňovala role týmového manažera či jezdeckého trenéra a zároveň si uvědomil, že by si rád splnil ještě jeden závodní sen. "Sledoval jsem Rallye Dakar, což je velký extrém, který bych chtěl zažít." Pak se otočí za sebe, kde stojí černé Lamborghini Gallardo a řekne: "Ale teď mám toho černého krasavce."

Robert Sára

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.