Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Dopovala Šarapovová úmyslně? Seberte jí tituly, říká bývalá jednička Capriatiová

Australian Open

  12:00
WESLEY CHAPEL/PRAHA - Přiznání ruské tenistky Marie Šarapovové k pozitivnímu dopingovému nálezu šokovalo sportovní svět - od hráčů přes fanoušky až po sponzory. Do 28leté Rusky se pustila bývalá americká hvězda Jennifer Capriatiová, která na Twitteru napsala, že je naštvaná a zklamaná.

Jennifer Capriatiová. foto: Getty Images

„Ztratila jsem svou kariéru, i když jsem se nikdy nerozhodla podvádět, musela jsem hodit ručník do ringu a trpět,“ uvedla někdejší světová jednička.

„Nikdy jsem neměla drahý tým lékařů, kteří by hledali způsob, jak dopovat. Podle mého názoru, jestli je to pravda, měli by jí sebrat tituly!“ dodala nemilosrdně.

Capriatiové slovní útok se dá některými považovat za projev zhrzenosti zkrachovalého talentu.

Šarapovová má vlastní nadaci Maria Sharapova Foundation, která pomáhá dětem po...
Ruska Šarapovová byla v roce 2005 zvolena časopisem People mezi 50...

Vždyť Američanka začala tenisovou kariéru skvostně - ve 14 letech byla v semifinále Roland Garros, o dva roky později vyhrála olympijský turnaj v Barceloně.

Avšak na počátku 90. let srážely talentovanou hráčku vlastní problémy.

Na Floridě ji zatkli za krádež v klenotnictví, kouřila marihuanu, nastoupila na protialkoholní léčení. Později uvažovala dokonce o sebevraždě. Přesto se dokázala vrátit na kurty. V letech 2001 a 2002 získala tři grandslamové tituly.

Otázka je, kolik dnes 39leté Capriatiové zbylo po tom všem respektu u ostatních.

Navrátilová: Doufám, že to byl omyl

Po pondělní tiskové konferenci v Los Angeles, kde Šarapovová oděná v černém kostýmku na začátku s jemně roztřeseným hlasem oznamovala, že na grandslamovém Australian Open neprošla dopingovým testem, se vyrojila spousta reakcí.

Obrázek vzorné profesionálky a nejlépe placené sportovkyně rázem utrpěl. Šarapovové se však většina osobností zastává.

To česká rodačka Martina Navrátilová, osmnáctinásobná grandslamová šampionka ve dvouhře, na sociální síti naopak klidnila emoce.

„Neznám všechna fakta, ale doufám, že to byl omyl,“ vzkázala legendární Navrátilová.

Ona spolu s dalšími současnými či bývalými tenisovými hvězdami oceňují na Šarapovové, jak celou věc oznámila, její upřímnou omluvu i odhodlání čelit případnému trestu.

Kafelnikov: Nechtěl bych s tím žít

Kolega Jevgenij Kafelnikov míní, že Šarapovové aféra nepoškodí ruský tenis, avšak k rodačce ze Sibiře se také vyjádřil docela příkře.

„S takovou nálepkou bych žít nechtěl, nikdy jsem v takové situaci nebyl a jsem na to hrdý. Pokud něco takového připustila, musí nést sama následky.“

Šok. Místo konce kariéry tenisová kráska Šarapovová přiznala, že dopovala

Jaké vlastně budou? Zatím to vypadá, že Šarapovová vyvázne s menším trestem.

Hájí se, že meldonium (látka se dostala na seznam zakázaných na konci roku 2015) užívala dlouhodobě a pouze si nevšimla, že Světová antidopingové agentura WADA ji v e-mailu varovala a poslala aktualizovaný seznam nepovolených substancí.

WADA zařadila tento antiischemický lék na seznam zakázaných látek, protože „má pozitivní účinek na vytrvalostní výkon sportovců. Zlepšuje regeneraci, chrání před stresem a aktivuje CNS funkce.“

Draze by zaplatila za malou výhodu

Testy prokázaly, že se užívá ve sportu pro zlepšení výkonnosti.Jenže pozor, ono to tak jednoduché zřejmě nebude. Je přinejmenším podezřelé, že meldonium je lék, který se používá hlavně v postsovětských zemích a právě tamní sportovci s ním měli problém.

Australský server The Age přinesl výpověď sportovního lékaře, podle něhož je spekulativní spojení meldonia s cukrovkou.

Přitom Šarapovová argumentovala, že je to rovněž prevence proti tomuto metabolickému onemocnění, které je součástí rodinné anamnézy.

„Myslím, že Maria se stala buď obětí velmi špatné medikace, nebo vzala látku dobrovolně z důvodu vlastního prospěchu,“ řekl Andre La Gerche.

Ruská tenistka Maria Šarapovová vysvětluje na tiskové konferenci pozitivní dopingový test.

„Tohle by mohl být případ, kdy zaplatila draze za velmi malou výhodu,“ dodal Le Gerche a připomněl, že v Austrálii ani ve Spojených státech amerických prodej tohoto léku nebyl schválen.

Případ se spisovou značkou Šarapovová pravděpodobně nebude pro vyšetřovatele a sportovní soudy vůbec jednoduchý.

Ale může opravdu slavná Ruska přijít o svých pět grandslamových trofejí, jak navrhuje „hlas lidu“ Capriatiová? Spíš ne, takový verdikt by byl velmi šokující.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!