Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Cukrovka? Nemyslím si, že by jí proti tomu meldonium pomáhalo, říká expert o Šarapovové

Australian Open

  14:30
PRAHA - Tvrdí, že od nového roku zakázané meldonium užívala kvůli nedostatku hořčíku a proti výskytu cukrovky, která je v její rodině dědičná. Podle experta Michala Poláka z Antidopingového výboru ČR je však vysvětlení Marie Šarapovové, která v pondělí oznámila, že měla pozitivní nález na meldonium během lednového Australian Open, velice zvláštní.

Obhajoba Maria Šarapovové je podle experta z AVČR nedůvěryhodná. foto: ČTK

Dopovala Šarapovová úmyslně? Seberte jí tituly, říká bývalá jednička Capriatiová

„Opravdu si nemyslím, že by jí tato látka pomáhala proti diabetes (cukrovce). Víte, pokud má někdo potíže s diabetes, je mu spíš lékařem doporučeno upravit stravování a je mu předepsána úplně jiná medikace. Navíc je to celé velice zvláštní, vždyť Šarapovová jako sportovec jistě netrpí zdravotními problémy tohoto rázu,“ řekl serveru Lidovky.cz vedoucí Úseku osvěty a vzdělávání na AVČR.

„A pokud má problémy s nedostatkem hořčíku, měl ji její doktor spíš předepsat magnesium. Z té její obhajoby je tak důvěryhodná jen informace, že jí látka pomáhala s problémy se srdečním tepem,“ doplnil Polák.

Lidovky.cz: V čem meldonium zvyšuje výkonnost sportovce?
Meldonium má nejen pozitivní vliv na vytrvalostní výkon sportovce, urychluje rekonvalescenci, což mi sedí více k tenistům, tak pomáhá i k rychlosti a výbušnosti, což potvrzuje příklad pozitivních nálezů ruských krasobruslařů. Dále posiluje činnost srdečního svalu, tedy zrychluje krevní oběh a aktivuje funkce centrálního nervového systému.

Šarapovová má vlastní nadaci Maria Sharapova Foundation, která pomáhá dětem po...
Ruska Šarapovová byla v roce 2005 zvolena časopisem People mezi 50...

Lidovky.cz: Kdo je tedy podle vás na vině? Ona nebo její realizační tým?
Chyba to je jednoznačně její, každý sportovec si musí podle antidopingových pravidel hlídat, co užije. Zaráží mě však, že ji na to neupozornil její podpůrný tým. Očekávám, že taková sportovkyně má několik lidí, kteří se jí starají o antidopingová pravidla. Ale nejspíš to přehlédli a nebo podcenili.

Sponzoři couvají. Nike, TAG Heuer i Porsche se distancují od Šarapovové

Lidovky.cz: Jaký je tedy běžný postup při zahrnutí nové látky mezi ty zakázané?
Šarapovová měla postupovat tak, že měla loni v září, kdy bylo zveřejněno, že meldonium bude zahrnuto mezi zakázané látky, požádat WADA (mezinárodní anidopingovou asociaci) o terapeutickou výjimku. Pak by jí našli jinou látku, která by její potíže například s diabetes (cukrovkou) mírnila.

Lidovky.cz: Jak tedy probíhá vůbec zavedení látky mezi zakázané? Vždyť Šarapovová užívá látku už od roku 2006, takže většinu titulů získala s jeho „pomocí“...
Víte, souboj s dopingem je nikdy nekončící boj. Vznikají nové a nové látky, v nichž jsou nacházeny až zpětně látky, které zvyšují sportovcovu výkonnost. A kvůli tomu se neustále mění počet látek, které jsou WADA zahrnuty mezi zakázané. Všechny léky a podpůrné látky musejí projít dlouhým výzkumem a pak vznikne teprve rozhodnutí je zařadit na listinu zakázaných látek.

Lidovky.cz: Jak lze tedy podle vás nahlížet na to, jestli sportovec podvádí, nebo ne, když je látka, kterou dlouhodobě užívá, později zapsána jako zakázaná?
To je všechno ten nekončící boj, protože tu vždy budou látky, které se někdo bude snažit využít a zneužít. Vždyť třeba kofein byl kdysi také zakázaný, teď už ale u lidí není, naopak se čím dál více vyskytují syntetické drogy. Takže se spolu s tím musí nutně vyvíjet i antidopingový tým, který látky zkoumá.

Nejen Šarapovová a atleti. Ruský ministr tuší, že dopingových odhalení přibude

Lidovky.cz: Po zavedení meldonia jako zakázané látky bylo zjištěno sedm pozitivních příkladů a všechny byly z postsovětských zemí či severní Evropy. Je to podle vás náhoda?
To jistě není. Souvisí to jistě s tím, že se vyrábí v Lotyšsku. Pouštěl bych se ale do roviny spekulací, kdybych měl říct, jestli to je náhoda. Můžu vám uvést dva příklady. Před olympijskými hrami v Londýně doporučovalo ruské vedení atletům, aby si pomocí xenonu nechali uměle zvyšovat počet červených krvinek v těle.

Jaký je ale rozdíl v tom, když podobně bylo nařizováno před 15 lety americkým atletům kolem Marion Jonesové, či cyklistům kolem Lance Armstronga, aby tehdy užívali čisté, to znamená nezjistitelné EPO. Podvádí se na celém světě, a proto bych nechtěl rozlišovat, že někdo podvádí míň a někdo víc.

Krabička meldonia.

Co je meldonium?

- Vyrábí ho lotyšská farmaceutická společnost Grindeks, lék se dá sehnat i volně přes internet.

- Nejvíce se prodává v postsovětských zemích, v USA jeho prodej nebyl schválen.

- Světová antidopingová agentura (WADA) zkoumala jeho účinky a v září loňského roku schválila, že meldonium od 1. ledna 2016 zařadí na seznam zakázaných látek.

- Informaci o zákazu používání meldonia zveřejnila WADA na svých stránkách s více než tříměsíčním předstihem, totéž učinila i Ruská antidopingová agentura.

- Šarapovová podle svých slov užívá meldonium od roku 2006, protože trpěla nedostatkem hořčíku a měla nepravidelný srdeční tep, a také jako prevenci proti rodinné chorobě cukrovce.

- Kromě Šarapovové měli od začátku roku pozitivní test na meldonium krasobruslařka Jekatěrina Bobrovová a cyklista Eduard Vorganov z Ruska, ukrajinští biatlonisté Artěm Tyščenko a Olga Abramovová či etiopští běžci Endeshaw Negesse a Abeba Aregawiová, která závodí za Švédsko.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!