Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejen Šarapovová a atleti. Ruský ministr tuší, že dopingových odhalení přibude

Australian Open

  16:00
MOSKVA - Doping úspěšné tenistky a celosvětové celebrity Marie Šarapovové zasáhl ruský sport v době, kdy bojuje o očištění své pověsti a zrušení trestu pro celou tamní atletiku. Ministr sportu Vitalij Mutko se navíc obává, že v souvislosti s novou zakázanou látkou přijdou další podobné případy.

Ruská tenistka Maria Šarapovová vysvětluje na tiskové konferenci pozitivní dopingový test. foto: ČTK

„Bohužel si myslím, že pár pozitivních testů se ještě objeví. Vypadá to, že kvůli tomuto léku se musíme připravit na další šoky,“ komentoval Mutko pro agenturu TASS pondělní oznámení bývalé světové jedničky a vítězky pěti tenisových grandslamů. Ve vzorku měla meldonium, zakázané od letošního roku.

Dopovala Šarapovová úmyslně? Seberte jí tituly, říká bývalá jednička Capriatiová

Na nález této látky, zlepšující krevní oběh a práci srdečního svalu, doplatilo jen za poslední měsíc sedm sportovců a většina z nich je z Ruska. Šarapovová užívala meldonium deset let, jenže nezaznamenala, že od ledna je zakázané. „Je to pro Mášu ostuda,“ řekl Mutko. „Je mi to líto a doufám, že ji ještě na kurtu uvidíme. Jsme připraveni jí pomoci,“ slíbil ministr.

Šarapovová odevzdala pozitivní test po čtvrtfinálové porážce na Australian Open na konci ledna.

Podle Mutka nenese hlavní vinu sama hráčka a nejlépe placená sportovkyně na světě, ale celý její tým. Už před půl rokem totiž ministerstvo informovalo všechny sportovní organizace, že meldonium bude zakázané. A ty měly informaci předat sportovcům.

Maria Šarapovová při propagaci značky Porsche
Ruská tenistka Maria Šarapovová vysvětluje na tiskové konferenci pozitivní...

„Trenéři, lékaři, fyzioterapeuti a pracovníci svazu za to musejí nést zodpovědnost,“ upozornil Mutko. Sama Šarapovová však vzala vinu na sebe, protože jí zpráva s aktualizovaným seznamem zakázaných látek přišla, jenže ji neotevřela. A ministr zase přiznal, že meldonium bylo v ruském sportu hodně rozšířené.

Za doping už přitom pyká celá ruská atletika. Po odhalení rozsáhlého dopingového a korupčního skandálu ji IAAF na podzim vyloučila ze všech mezinárodních soutěží. Ruští atleti možná přijdou i o srpnové olympijské hry v Riu.

Autor:

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Mohlo by vás zajímat