Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dopující korejská plavecká hvězda prosí na kolenou o šanci závodit v Riu

Sport

  20:00
INČCHON - Šestadvacetiletý Korejec Pak Te-Hwan touží po konci dopingového trestu za anabolické steroidy po návratu na mezinárodní scénu. Na pondělní tiskové konferenci v jihokorejském Inčchonu předvedl, že je pro to ochotný udělat cokoliv.

Pak Te-Hwan na tiskové konferenci. foto: youtube.com

V roce 2008 vybojoval na olympiádě v Pekingu zlato a stříbro v závodech na 400 a 200 metrů volným způsobem. O čtyři roky později si v Londýně na stejných tratích doplaval pro dvě druhá místa.

Jenže při mimo-soutěžní kontrole na Asijských hrách před dvěma lety byl pozitivně testován na anabolika. Následoval osmnáctiměsíční distanc. Ten mu vypršel nyní. Jenže Korejský olympijský výbor (KOC) má pravidlo, že dopující sportovec nesmí reprezentovat svoji zem ještě tři roky po skončení trestu.

A právě toto pravidlo nyní brání dvojnásobnému mistru světa a bývalému miláčkovi jihokorejského národa v tom, aby mohl startovat na třetích olympijských hrách v řadě. Dá se říct, že mu de facto může ukončit kariéru.

„Budu vděčný, pokud bych mohl dostat ještě jednu šanci sloužit své zemi a reprezentovat ji špičkovými výkony,“ zakončil patnáctiminutovou tiskovou konferenci, kterou téměř celou proplakal.

Následně se zvedl, obešel stolek, poklekl na kolena a sklonil hlavu v tradičním to korejském gestu extrémní lítosti.

Celá tiskovka měla svůj důvod.

Te-Hwan už minulý měsíc ukázal, že pod pět olympijských kruhů patří. Na národním šampionátu snadno ovládl tratě na 100, 200, 400 a 1500 metrů, zároveň splnil domácí limity pro start v Riu. Korejský olympijský výbor by se měl nyní rozhodnout, zda v jeho případě udělá výjimku, či nikoliv.

Přesvědčil je Te-Hwan o své upřímné lítosti?