Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šestnáctiletá plavkyně Seemanová: ‚Olympiáda je lepší než dovolená s rodiči‘

Sport

  13:14aktualizováno  13:17
PRAHA - Podruhé za sebou bude nejmladším českým účastníkem letních olympijských her plavec. Před čtyřmi lety v Londýně tento primát držel tehdy sedmnáctiletý Jan Micka, žezlo po něm nyní převzala talentovaná kraulařka Barbora Seemanová, která 1. dubna oslavila teprve šestnácté narozeniny.

Plavkyně Barbora Seemanová. foto: ČTK

Seemanová je obrovskou nadějí. I přes nízký věk už dokázala vytvořit český rekord na trati 200 metrů volný způsob, na které se kvalifikovala na OH. Z letošní sezony má doma dvě stříbra z juniorského mistrovství Evropy právě na kraulařských tratích 100 a 200 metrů. „Měla jsem být s rodiči na dovolené v Řecku na Zakynthosu, ale tohle je lepší,“ smála se plavkyně po nominační jistotě.

Už je v Brazílii, odletěla minulý týden v neděli večer, ale zatím ještě nebydlí v olympijské vesnici. Plavci jsou na závěrečném soustředění ve městě Aracaju. „Hrozně se těším na to prostředí, atmosféru a vůbec na to, jak olympiáda funguje. Snad se podívám i někam do Ria a po okolí,“ řekla před odletem Seemanová.

Plavci před odletem do Ria.
Plavecká výprava do Ria: Pavel Janeček, Jana Pechanová, Barbora Závadová, Lucie...

Že je v týmu benjamínkem, to zatím slýchá jen od novinářů, nejspíš si to ale v Riu vyslechne i od členů výpravy. Micka to měl v Londýně podobné. „Já tam byl jen tři dny, takže mě to moc nezastihlo. Ale něco se určitě vymyslí,“ plánoval s úsměvem Micka. „Až se otrká, zjistí, co to obnáší,“ uvedl plavec. „Prý budu muset opékat buřty,“ usmála se Seemanová.

V Riu se chce přiblížit osobnímu rekordu, ale je jasné, že bude hlavně sbírat zkušenosti. „Dolehlo to na mě. Ten pocit se nedá popsat, je to neuvěřitelné dostat se v šestnácti na olympiádu. A já si začínám čím dál víc uvědomovat, že je to pravda,“ uvedla před odletem. „Do letošního ledna mě to ani nenapadlo. Tajně jsem doufala v Tokio 2020. Že to klapne už do Ria, tak to ani ve snu,“ přiznala.

Putin ji označil za Jidáše. Pojede nakonec ‚udavačka‘ Stěpanovová do Ria?

Má tak velkou šanci potkat u olympijského bazénu slavné Američany Michaela Phelpse a Ryana Lochteho. „Ale chci vidět další sportovce,“ těšila se. Stejně jako Micka. „Asi s Boltem a kterýmkoli sportovcem, se kterým se seznámím a zjistím, že je to dobrý člověk a ne hlupák,“ pousmál se Micka.

Sám chce posunout hranice svých českých rekordů, což by mu mohlo zajistit účast ve finále zejména na patnáctistovce. „Už se těším hrozně moc, až to vypukne. Nervozita mírná bude, ale nebudu to víc prožívat. Pro mě je to závod jako každý druhý. Jdu do toho s čistou hlavou,“ prohlásil Micka.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...