Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusové provokují. Isinbajevové nabídli, aby byla v Riu vlajkonoškou

Sport

  9:56aktualizováno  12:50
PRAHA - Přestože se na tyčkařku Jelenu Isinbajevovou vztahuje stejně jako na všechny ostatní ruské atlety zákaz startu na hrách v Riu, dvojnásobné zlaté medailistce se přece naskytla šance na olympiádu se podívat. Isinbajevová totiž na návrh ruského poslance dostala nabídku, aby při zahajovacím ceremoniálu nesla vlajku. Tyčkařka sama se ale nedlouho poté této pocty vzdala.

Vladimir Putin a Jelena Isinbajevová. foto: ČTK/AP

Informaci o nabídce vlajkonošství pro Isinbajevovou přinesla ve čtvrtek ráno ruská agentura TASS. Krátce před polednem však tyčkařka na svém facebookovém profilu tuto nabídku odmítla. „My už vlajkonoše máme, bude to volejbalista Sergej Teťuchin, olympijský vítěz a znamenitý sportovec,“ napsala Isinbajevová.

S návrhem, aby čtyřiatřicetiletá světová rekordmanka nesla vlajku Ruska při zahajovacím ceremoniálu, který se v Riu koná 5. srpna, přišel poslanec ruského parlamentu a bývalý profesionální mistr světa v boxu Nikolaj Valujev.

Jelena Isinbajevová během bohoslužby v moskevském chrámu.
Isinbajevová na tiskové konferenci v Kremlu.

„Dostala nabídku nést vlajku, ale jistě chápete, že by pro ni bylo těžké po ceremoniálu jen sedět stranou a pozorovat atlety, jak závodí,“ řekl Isinbajevové trenér Jevgenij Trofimov. „Radši bych chtěl Lenu vidět v tyčkařském sektoru a se zlatou medailí,“ dodal.

Otázkou také je, zda by bývala ruská tyčkařka vůbec obdržela akreditaci umožňující vstup na plochu stadionu, když se na ni vztahuje plošný zákaz světové atletické federace (IAAF). Isinbajevová se do Ria možná přece jen podívá z funkcionářských důvodů, neboť kandiduje do komise sportovců MOV.

Putin ji označil za Jidáše. Pojede nakonec ‚udavačka‘ Stěpanovová do Ria?

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko, jenž je podle světové antidopingové agentury WADA strůjcem programu, v němž v letech 2011-2015 mělo docházet k státem řízené manipulaci s pozitivními vzorky ruských atletů, ve středu neuspěl u vedení světové atletiky s žádostí, aby v Riu mohli startovat ruští atleti, na něž nepadá stín dopingu.

Po vyloučení celé ruské sedmašedesátičlenné atletické výpravy z her tak jedinou sportovkyní z této země, která se na tartanu v Brazílii představí, zůstává dálkařka Darja Klišinová, která dlouhodobě žije v USA a testů v inkriminované ruské dopingové laboratoři se neúčastnila.

Ruská výprava však počítá ztráty i v jiných sportech. Světové sportovní svazy od neděle, kdy MOV potvrdil plošný zákaz startu v Riu pouze pro atlety, vyřadily kvůli dopingové minulosti téměř čtyři desítky ruských sportovců. Na olympiádu se například nepodívá 22 z 28 původně nominovaných veslařů či sedm plavců. Naopak tenisté, volejbalisté či badmintonisté Ruska se v Riu představí v plné síle.

Stále se čeká na vyjádření federací boxu, cyklistiky, golfu, gymnastiky, házené, taekwonda, vzpírání a zápasu. Svazy by se k účasti ruských sportovců měly vyjádřit do 31. července.