Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dres lídra Vuelty znovu oblékl Nibali. Kreuziger je desátý

Sport

  18:22aktualizováno  19:18
Necelý kilometr před cílem závěrečného 2,5kilometrového stoupání vypálil vpřed španělský cyklista Daniel Moreno. Slavný Fabian Cancellara jej stíhal, ale na úžasnou kadenci Španělových nohou byl krátký. Tak vrcholila 4. etapa Vuelty, která peloton zavedla k Faro de Fisterra, tedy k majáku "na konci světa".

Vincenzo Nibali foto: ČTK

Až dojde na nejtěžší horské etapy Vuelty, bude Moreno opět oddaným superdomestikem Joaquima Rodrígueze, svého kapitána v týmu Kaťuša. Ale tentokrát to byl Rodríguez, kdo svému kamarádovi v cíli gratuloval a objímal ho.

Krátké, impulzivní dojezdy do kopce Morenovi svědčí. Prokázal to letos už triumfem na Valonském šípu, vrcholícím stěnou Mur de Huy. Prokázal to i nyní.

Těsně za ním a za druhým Cancellarou projelo cílem poněkud roztrhané hlavní pole, a protože Chris Horner zaostal o 6 vteřin za Vincenzem Nibalim, červený dres lídra Vuelty opět měnil majitele. Italský lídr stáje Astana si jej po denní pauze vzal zpět od 41letého amerického veterána z RadioShacku.

Roman Kreuziger patřil mezi 21 cyklistů, kteří byli v cíli evidováni ve stejném čase jako vítěz a celkově zůstává desátý. Leopold König dojel poblíž Hornera v následující skupince, jež nabrala šestivteřinovou ztrátu, a je průběžně třináctý.

Rovina? Té bylo pramálo

Nejvyšší bod kopcovité 4. etapy, vinoucí se nedaleko od pobřeží Galicie, měl sice "jen" 590 metrů, nicméně celý den byl jak na houpačce: nahoru-dolů. Cyklisté při něm našlapali 2965 výškových metrů.

"Tahle etapa snad nemá jediný metr roviny," komentoval ji s nadsázkou Matt White, jeden ze sportovních ředitelů stáje Orica-GreenEdge.

Třináctiprocentní stoupání na Mirador de Ézaro, s místy až 29procentní stojkou, prověřilo cyklisty už 34 kilometrů před cílem. Z původní pětice uprchlíků na něm zbyl vpředu jen Francouz Nicolas Edet z týmu Cofidis, který měl 40vteřinový náskok před hlavním polem.

Loni právě na Miradoru de Ézaro vrcholila 12. etapa Vuelty a Joaquim Rodríguez zde porazil Alberta Contadora. Tentokrát sem z favoritů vyjel nejdříve Nicolas Roche v zeleném dresu lídra bodovací soutěže, ale i jeho týmový kolega Roman Kreuziger byl během stoupání k vidění na čele pelotonu, hned vedle Hornera v červeném dresu.

Při sjezdu z Miradoru se v čele závodu vytvořila šestičlenná skupina uprchlíků, v níž bylo pět Španělů a Francouz Edet, coby "pozůstalý" z předchozího úniku. Louis Leon Sánchez z této sestavy však ztrácel v celkové klasifikaci jen 1:19 minuty, a tak se hned v čele pelotonu srovnalo komando RadioShacku, aby kontrolovalo Hornerovo vedení.

Šestice se nedostala dál než na 25vteřinový odstup a 17 kilometrů před cílem byla sjeta, jen neúnavný Edet se ještě znovu pokusil odskočit. Ale i jeho chvíle slávy brzy pominuly.

Pak už všichni čekali na závěrečné stoupání. A na něm přišly Morenovy chvíle.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!