Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drsná příroda je pro ně největší výzvou

Sport

  14:10
PRAHA - Nejextrémnější závody světa - O vítězství se bojuje na poušti, v pralese i na Aljašce Iditarod Trail Invitational.

Ilustrační foto foto: ČTK

V roce 1925 ohrožovala eskymácké město Nome na Aljašce epidemie záškrtu a jediná cesta, jak do města včas dopravit sérum, byla pomocí psího spřežení. Právě jako vzpomínka na příběh se šťastným koncem se závod jezdí od roku 1973.

Původně byl určen jen pro psí spřežení, ale dnes se jej účastní i lyžaři, chodci a cyklisté na speciálních „sněžných“ kolech. Organizátoři závodu, který je dlouhý přes 1800 km a letos startuje v březnu, o něm říkají, že je „posledním velkým závodem na Zemi“.

„Projíždíte oblastmi, kde skoro nikdo nežije. Pokud se vám něco stane, nikdo vás odtamtud nedostane. Je to hodně nebezpečný závod,“ říká český biker Jan Kopka (nahoře), který Iditarod v roce 2007 vyhrál.

Amundsen Omega 3 Polar Race Téměř sto let od souboje Roalda Amundsena a Roberta Scotta o dobytí jižního pólu se po stopách slavných polárníků na začátku ledna vydalo šest týmů. Před sebou mají měsíc v drsných podmínkách a teplotách až -50 °C, 800 km dlouhou cestu ledovou pustinou a jediný cíl - být na pólu první jako Amundsen. Bez moderních vymožeností, jen s lyžemi a sáněmi, na nichž sami táhnou zásoby.

Marathon des Sables Nejpopulárnější ultramaraton se už 23 let běhá v marocké části Sahary. Trasa mezi písečnými dunami dlouhá 240 km přitahuje každoročně stovky běžců, na účast se čeká až dva roky. Závodníci ve spalujícím žáru během šesti dní urazí vzdálenost, která odpovídá pěti klasickým maratonům.

Jungle Marathon Druhý ročník běžeckého závodu napříč amazonským pralesem odstartuje v říjnu a na závodníky znovu čeká nebezpečná trasa dlouhá 200 km, kterou musí zvládnout během jednoho týdne. Největšími překážkami jsou téměř absolutní vlhkost vzduchu, horko a nebezpečná zvířata.

Everest Marathon Start náročného maratonu leží ve výšce 5184 metrů nad mořem v blízkosti základního tábora na úpatí Mount Everestu a pro většinu závodníků je náročná už sama cesta ke startovní čáře. V Guinnessově knize rekordů je závod zapsán jako nejvýše položený maraton.

Vendée Globe Tři měsíce v rozbouřeném oceánu, 44 000 km, žádná přestávka, naprostá samota a neustálé nebezpečí. To je Vendée Globe, nejtěžší jachtařký sólový závod kolem světa. Odstartoval na začátku listopadu z Francie a už nyní, při obeplutí mysu Horn, je mimo hru polovina lodí.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...