Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Drsná příroda je pro ně největší výzvou

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Nejextrémnější závody světa - O vítězství se bojuje na poušti, v pralese i na Aljašce Iditarod Trail Invitational.

V roce 1925 ohrožovala eskymácké město Nome na Aljašce epidemie záškrtu a jediná cesta, jak do města včas dopravit sérum, byla pomocí psího spřežení. Právě jako vzpomínka na příběh se šťastným koncem se závod jezdí od roku 1973.

Původně byl určen jen pro psí spřežení, ale dnes se jej účastní i lyžaři, chodci a cyklisté na speciálních „sněžných“ kolech. Organizátoři závodu, který je dlouhý přes 1800 km a letos startuje v březnu, o něm říkají, že je „posledním velkým závodem na Zemi“.

„Projíždíte oblastmi, kde skoro nikdo nežije. Pokud se vám něco stane, nikdo vás odtamtud nedostane. Je to hodně nebezpečný závod,“ říká český biker Jan Kopka (nahoře), který Iditarod v roce 2007 vyhrál.

Amundsen Omega 3 Polar Race Téměř sto let od souboje Roalda Amundsena a Roberta Scotta o dobytí jižního pólu se po stopách slavných polárníků na začátku ledna vydalo šest týmů. Před sebou mají měsíc v drsných podmínkách a teplotách až -50 °C, 800 km dlouhou cestu ledovou pustinou a jediný cíl - být na pólu první jako Amundsen. Bez moderních vymožeností, jen s lyžemi a sáněmi, na nichž sami táhnou zásoby.

Marathon des Sables Nejpopulárnější ultramaraton se už 23 let běhá v marocké části Sahary. Trasa mezi písečnými dunami dlouhá 240 km přitahuje každoročně stovky běžců, na účast se čeká až dva roky. Závodníci ve spalujícím žáru během šesti dní urazí vzdálenost, která odpovídá pěti klasickým maratonům.

Jungle Marathon Druhý ročník běžeckého závodu napříč amazonským pralesem odstartuje v říjnu a na závodníky znovu čeká nebezpečná trasa dlouhá 200 km, kterou musí zvládnout během jednoho týdne. Největšími překážkami jsou téměř absolutní vlhkost vzduchu, horko a nebezpečná zvířata.

Everest Marathon Start náročného maratonu leží ve výšce 5184 metrů nad mořem v blízkosti základního tábora na úpatí Mount Everestu a pro většinu závodníků je náročná už sama cesta ke startovní čáře. V Guinnessově knize rekordů je závod zapsán jako nejvýše položený maraton.

Vendée Globe Tři měsíce v rozbouřeném oceánu, 44 000 km, žádná přestávka, naprostá samota a neustálé nebezpečí. To je Vendée Globe, nejtěžší jachtařký sólový závod kolem světa. Odstartoval na začátku listopadu z Francie a už nyní, při obeplutí mysu Horn, je mimo hru polovina lodí.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?