7. srpna 2014 21:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Držitel Koruny Himálaje je doma. Jaroše a spol. vítal na letišti nadšený dav

Český horolezec Radek Jaroš (uprostřed) přiletěl 7. srpna na Letiště Václava... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český horolezec Radek Jaroš (uprostřed) přiletěl 7. srpna na Letiště Václava... | foto: ČTK

PRAHA Horolezec Radek Jaroš, první Čech, který stanul na vrcholech všech čtrnácti osmitisícovek, už je zpátky ze své poslední výpravy. Na konci července si připsal chybějící zářez - zrádnou K2, a to na pátý pokus. Stal se tak držitelem prestižní Koruny Himaláje. Spolu s ním stanul na vrcholu druhé nejvyšší hory světa i Jan Trávníček.

S dvouhodinovým zpožděním se ve čtvrtek večer vrátila výprava českých horolezců z úspěšného pokusu vylézt na vrchol K2, která jako jediná ze čtrnácti osmitisícovek chyběla Radku Jarošovi k dokončení projektu Koruny Himálaje. Na jejich přestupu v Istanbulu totiž zastavila letecký provoz bouřka a déšť. "Příroda ukázala, kdo je tady vládcem," komentoval to po příletu Jaroš, který zdolal všechny osmitisícovky bez kyslíku jako první Čech a jako patnáctý člověk na světě.

K TÉMATU:

V příletové hale letiště Václava Havla na něj čekalo několik televizních štábů a na dvě stovky fanoušků. "Vítáme Krále Himálaje", stálo na obřím transparentu, v davu vlála i vlajka Nového Města na Moravě, odkud Jaroš pochází.

Všem fanouškům se podávalo šampaňské, členové úspěšné výpravy Jaroš, Jan Trávníček, který se rovněž dostal na vrchol, a Petr Mašek si připili plzeňským pivem.

Češi úspěšně zdolali vrchol K2.

Češi úspěšně zdolali vrchol K2.

Oficiální oslavy zatím neproběhly, všichni se chystají na čtvrteční večer. "Už mi to konečně dochází, když vidím ty lidi, protože tam jsem si to kvůli únavě moc neužil, ale tady to bude určitě dneska lepší, uvidíme večer," usmíval se už odpočinutý Jaroš.

Expedice na K2 byla nejspíš jeho poslední do vysokých hor. "Nikdy neříkej nikdy, ale prožil jsem tam dvacet let a nyní nemám žádný velký důvod se tam vracet," prohlásil.

Koruna Himálaje

Pohled na Himálaje.

Pohled na Himálaje.

Na světě existuje 14 osmitisícových vrcholů (nejnižší z nich, Šiša Pangma, má 8027 metrů, nejvyšší je Mount Everest s 8848 metry nad mořem), které leží v Himálajích (deset) a Karákoramu (čtyři).

- Na světě existuje podle německého horolezeckého kronikáře Eberharda Jurgalského 32 horolezců, z toho tři ženy, ze 17 zemí, kterým se podařilo stanout na vrcholu všech 14 osmitisícovek. A jen 15 z nich to zvládlo bez pomoci kyslíku.

- Prvním člověkem na světě, který zdolal všech 14 osmitisícových vrcholů bez kyslíku, se stal v roce 1986 italský horolezec Reinhold Messner, kterému to trvalo 16 let. Od té doby se to podařilo dalším třem desítkám horolezců. V sobotu k nim přibyl Radek Jaroš. Dosud nejúspěšnější český horolezec Josef Rakoncaj zdolal devět osmitisícovek.

- První osmitisícovka, kterou zdolali českoslovenští horolezci, byla Nanga Parbat, na které v červenci 1971 stanuli slovenští horolezci Ivan Fiala a Michal Orolin. Prvním Čechem pak byl Karel Schubert v květnu 1979 na Makalu, který ale při sestupu tragicky zahynul.

Lidovky.cz, ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.