Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horolezec Jaroš zdolal napopáté K2 a má „Korunu Himaláje“

Sport

  13:24aktualizováno  17:10
PRAHA - Horolezec Radek Jaroš v sobotu zdolal druhou nejvyšší horu světa K2 a stal se teprve patnáctým člověkem, který vystoupil na všech 14 osmitisícovek světa bez použití kyslíkového přístroje. Vrchol 8611 metrů vysoké hory, která mu jako poslední odolávala, dobyl Jaroš na pátý pokus a zkompletoval jako první Čech "Korunu Himálaje".

Radek Jaroš (vepředu) s Petrem Maškem na vrcholu Gasherbrumu II. Třetí do party Libor Uher mačkal spoušť foto: Libor Uher

Padesátiletý Jaroš se před výpravou dva roky zotavoval po amputaci prstů na nohách, které mu omrzly při dobývání 13. osmitisícovky Annapurny. V pátek trojice Jaroš, Petr Mašek a Jan Trávníček postavila na K2 čtvrtý tábor ve výšce 8000 metrů a po krátkém odpočinku o půlnoci pákistánského času Jaroš s Trávníčkem vyrazili k vrcholu. Informoval o tom Radiožurnál.

Obávaná K2

Jako první na něj po 16 hodinách výstupu, v jehož závěru se pokazilo počasí, dorazil Jaroš. S odstupem za ním pak horu pět dní před 60. výročím prvovýstupu pokořil i Trávníček. Mašek zůstal ve stanu ve čtvrtém táboře, kam nyní oba úspěšní horolezci musejí sestoupit.

"Ten boj o K2 byl mimořádně složitý," konstatovala moderátorka Radiožurnálu Lucie Výborná, která je součástí expedice. "Ráno bylo krásné počasí, pak se bohužel zatáhlo. Zhruba ve 12 přišel obrovský mrak, takže tam byl Radek v husté mlze," popsala podmínky Výborná.

Koruna Himaláje

Na světě existuje 14 osmitisícových vrcholů (nejnižší z nich, Šiša Pangma, má 8027 metrů, nejvyšší je Mount Everest s 8848 metry nad mořem), které leží v Himálajích (deset) a Karákoramu (čtyři).

- Na světě existuje podle německého horolezeckého kronikáře Eberharda Jurgalského 32 horolezců, z toho tři ženy, ze 17 zemí, kterým se podařilo stanout na vrcholu všech 14 osmitisícovek. A jen 15 z nich to zvládlo bez pomoci kyslíku.

- Prvním člověkem na světě, který zdolal všech 14 osmitisícových vrcholů bez kyslíku, se stal v roce 1986 italský horolezec Reinhold Messner, kterému to trvalo 16 let. Od té doby se to podařilo dalším třem desítkám horolezců. V sobotu k nim přibyl Radek Jaroš. Dosud nejúspěšnější český horolezec Josef Rakoncaj zdolal devět osmitisícovek.

- První osmitisícovka, kterou zdolali českoslovenští horolezci, byla Nanga Parbat, na které v červenci 1971 stanuli slovenští horolezci Ivan Fiala a Michal Orolin. Prvním Čechem pak byl Karel Schubert v květnu 1979 na Makalu, který ale při sestupu tragicky zahynul.

Podmínky při sestupu mají horolezci aktuálně velmi špatné. "Nahoře se zhoršilo počasí. Mluvili jsme s Radkem, hustě sněží a je vánice," uvedla ze základního tábora Výborná.

Jaroš se stal teprve čtvrtým horolezcem z České republiky, který stanul na vrcholu K2. Před ním to dokázali jen v 80. letech Josef Rakoncaj, v roce 2007 Libor Uher s expedicí Leopolda Sulovského a před dvěma lety bývalý pražský primátor Pavel Bém.

Horolezec Radek Jaroš se chystá na zdolání osmitisícové hory K2

Uher v pátek vystoupil na vrchol Broad Peaku a spolu s Jarošem tak jsou jedinými Čechy, kteří mají na kontě všechny čtyři osmitisícovky v pohoří Karákoram (K2, Gašerbrum 1, Gašerbrum 2 a Broad Peak).

K2, kterou domorodci nazývají Čogori, se nachází v pohoří Karákoram na hranici pákistánské části Kašmíru s Čínou v oblasti ledovce Baltoro. Přestože je K2 o 239 metrů nižší než Mount Everest, mezi horolezci je považována za nejtěžší z osmitisícovek. Mezi největší nebezpečí na hoře patří laviny, obrovská nadmořská výška a hlavně počasí.

K2 - „Hora zabiják“

- K2, s 8611 metry nad mořem druhá nejvyšší hora světa, se nachází v pohoří Karákoram na hranici pákistánské části Kašmíru s Čínou v oblasti ledovce Baltoro. Jméno pohoří Karákoram (v překladu černá suť) je odvozeno od stejnojmenného průsmyku, který spojuje Le, hlavní město Ladaku, s čínskou Ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang.

- K2 je technické pojmenování, které hora získala při britských měřeních, domorodci ji nazývají Čogori (velká nebo královská hora) a Číňané Qogir.

- Je sice zhruba o 240 metrů nižší než Mount Everest, ve srovnání s ostatními osmitisícovkami je však označována za "horu hor" pro svou krásu, tvar a majestátnost a pro extrémní náročnost. Podle horolezců je nejobtížnější horou vůbec a pro její popis se používají i výrazy jako "děsivá" nebo "divoká" hora či "zabiják".

- Premiérovými pokořiteli K2 se stali 31. července 1954 Italové Lino Lacedelli a Achille Compagnoni. Poté hora odolávala dobytí až do roku 1977.

- Podle většiny zdrojů celkem zdolalo K2 306 horolezců, z toho 12 žen, 81 jich zde zahynulo. Pro srovnání - nejvyšší horu světa Mount Everest pokořilo přes 5600 lidí a asi 220 jich zde zahynulo.

- Prvním Čechem, který horu zdolal, byl v letech 1983 a 1986 Josef Rakoncaj, který se také stal prvním horolezcem světa, který K2 vylezl dvakrát. Překonán byl až v roce 2001. Jako další Čech zdolal tuto horu až v roce 2007 Libor Uher a v roce 2012 horu vylezl, ale s použitím kyslíku, bývalý pražský primátor Pavel Bém.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...