Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Duel s All Blacks měl být vrcholem jeho kariéry. Když utkání zrušili, ragbista se zhroutil

Italští ragbisté na mistrovství světa. foto: ČTK

Tokio - Když se dozvěděl o zrušení zápasu proti Novému Zélandu, italský ragbista Leonardo Ghiraldini se na tréninku zhroutil. Měl to být jeho poslední ragbyový zápas v životě, chtěl zamávat fanouškům, užít si ovace. Všechno je pryč.
  12:28

Itálie přišla o nejatraktivnější zápas ve skupině na mistrovství světa v Japonsku. Ztratila šanci poprat se na hřišti o postup do čtvrtfinále, byť proti Novému Zélandu by byla outsiderem.

Rozhodnutí šéfů turnaje však nejvíc ranilo mlynáře Ghiraldiniho. Nemůže se s aktivní kariérou rozloučit na hřišti. Víc než stokilový rojník to oplakal. Ke 105. mezistátnímu utkání mu nebude umožněno nastoupit na šampionátu.

„Ve svých starostech si najděte místo pro vzpomínku na Itálii. Ghiraldini byl připraven na dvacet minut zápasu proti Novému Zélandu, aby se rozloučil se svou patnáctiletou kariérou,“ napsal ragbyový publicista Nick Simon.

Ghiraldini v posledním roce prodělal vážné zranění kolene. Léčbu a následnou rehabilitaci podřídil návratu do reprezentace a nominaci na šampionát do Japonska.

V předchozích třech utkáních proti Kanadě, Namibii a Jižní Africe nenastoupil, proti Novému Zélandu měl být nominován jako náhradní mlynář. A v závěru nastoupit, aby se po utkání objal se spoluhráči i soupeři, aby mu zatleskali, nesli ho na ramenou a on zamával fanouškům.

Italští ragbisté na mistrovství světa.
Velšští ragbisté na MS udolali Fidži a jsou ve čtvrtfinále

„Když se dozvěděl zprávu o zrušení zápasu, zhroutil se,“ píše New Zealand Herald.

Ředitel turnaje Alan Gilpin dva dny před sobotním výkopem oznámil, že vedení rozhodlo zrušit zápasy Nový Zéland - Itálie a Francie - Anglie kvůli tajfunu Hagibis, který se blíží k východnímu pobřeží ostrova Honšú a měl by zasáhnout oblast Tokia a Jokohamy, kde se utkání měla uskutečnit.

Už před mistrovstvím světa šéfové řekli, že pokud tato situace nastane, oběma týmům se do tabulky zapíše remíza 0:0 a každý ze soupeřů obdrží dva body.

V praxi to znamená, že Itálie je vyřazena, byť případným senzačním vítězstvím proti Novému Zélandu mohla postoupit do čtvrtfinále a velkého favorita na zlato vyřadit.

Anglie je zase jistým vítězem skupiny C před Francií, oba týmy měly jisté čtvrtfinále už před zrušením vzájemného utkání.

„Určitě s Itálií nezacházíme nespravedlivě,“ ohradil se ředitel šampionátu Alan Gilpin. „Všechny týmy podepsaly smlouvu o účasti na turnaji a moc dobře věděly o pravidlech. Možných právních kroků se neobáváme.“

„Zvážili jsme všechny možnosti. Na víkend je naplánováno sedm zápasů a my všem čtrnácti týmům musíme zajistit bezpečnost, stejně tak fanouškům,“ řekl Gilpin.

I pro Nový Zéland představuje zrušení problém, příští víkend do čtvrtfinále vstoupí po dvou týdnech, během nichž neodehrál žádné utkání.

Trenér Steve Hansen chtěl proti Itálii opět dostat do hry klíčového rojníka Brodie Retallicka, který po vleklém zranění postrádá zápasovou praxi.