Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

VIDEO: Apartheid, jste rasisté, obviňují fanoušci ‚bílé‘ jihoafrické ragbisty. Nic se nestalo, oponuje jim ‚černý‘ spoluhráč

Jihoafričtí ragbisté jsou obviněni z rasismu. foto: ČTK/APReuters

tokio/pretoria - Tohle je vážné obvinění. Fanoušci po zveřejnění videa z pátečního zápasu mistrovství světa v ragby mezi Jižní Afrikou a Itálií (49:3) obviňují jihoafrické ragbisty světlé pleti z rasismu vůči spoluhráči Makazolemu Mapimpimu, který má tmavou pleť.
  15:00

Francouzští ragbisté v těsné bitvě udolali Tongu a jsou druhým postupujícím do čtvrtfinále MS

Návrat apartheidu, rasismus v Jižní Africe nikdy neskončí. To jsou jen některé příspěvky z videa, které bylo po zápase zveřejněno na Twitteru.

Skupinka slavících „bílých“ hráčů Jižní Afriky se po výhře nad Itálií shlukla do kruhu, když v tom přišel „černý“ spoluhráč Makazole Mapimpi, který se do kruhu nevešel a tak se otočil a odešel.

„Rasismus nikdy neskončí, stačí se podívat na tohle,“ uvedl jihoafrický fanoušek Springboks Mfusi Krila Dwangube u videa, na kterém je inriminovaný okamžik. 

Obvinil tak jihoafrické ragbisty z rasismu a připomenul éru apartheidu, kdy ještě 25 let dozadu byla bílá rasa v Jižní Africe nadřazená té černé.

Samotný křídelník Mapimpi i kouč Springbocks Rassie Erasmus však nařčení z rasismu v týmu zcela odmítají, protože došlo k nepochopení oslavy skupinky „bílých“ hráčů.

„Máme skupinku hráčů, říkají si Bomb Squad. Jsou to hlavně kluci z lavičky, kteří pomáhají ve druhém poločase nebo kdykoli v zápase. Mají své rituály a ducha své skupiny,“ objasňoval Mapimpi. 

„A když skončilo potřesení rukama se soupeři a šel jsem jejich směrem, uvědomil jsem si, že si chtějí zařvat spolu, a tak jsem se rozhodl vzdálit. Není to nic špatného, jsme jeden tým,“ dodal jeden z nejvíce bodujících Jihoafričanů.

„Kdo se věnuje ragby, ví, že v kádru je 31 hráčů a třeba náhradníci mají svou vlastní skupinku. Ve svém týmu bych nic takového jako rasismus nepřipustil,“ podpořil ho i kouč Erasmus.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...