Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Eva Samková jde studovat, učí se i běhat. Už vypadám jako Bolt, hlásí

Sport

  6:00
PRAHA - Před 226 dny vyhlásila: Končím sezonu. Byla unavená, dle svých slov více psychicky než fyzicky. Od té doby stihla olympijská vítězka Eva Samková odpočívat, cestovat, surfovat - i trénovat. Teď chce 22letá snowboardkrosařka, natěšená po dlouhé pauze, znovu vítězit. „Čím víc relaxuju, tím víc se těším na sníh!“ vyhlásila.

Eva Samková v dalším díle svého seriálu foto: playtvak.cz

Čeká ji sezona, která postrádá jasný vrchol v podobě mistrovství světa či olympiády. Přesto Samkové motivace nechybí. Chystá se na osm Světových pohárů a koncem ledna na prestižní závody X-Games. „Už jsem na nich byla druhá. Tak by bylo skvělé být první,“ řekla; láká ji i úspěch v celkovém pořadí Světového poháru.

Přiznala, že jí závodění už chybí. Minulou sezonu ukončila v únoru. Leckoho tím možná překvapila, sama však rozhodnutí nelituje. „Sezona byla taková všelijaká i kvůli sněhovým podmínkám po světě, které nebyly úplně dobré, zas tolik jsem toho nepromarnila,“ řekla. „Přišla jsem asi jen o dva závody.“

Eva Samková v dalším díle svého seriálu
Snowboardistka Eva Samková na Bali

Místo toho se věnovala dětem na kempech Snowboardcross teamu, od nichž si slibuje, že by mohly ještě víc pomoci popularitě jejího sportu. Tři týdny relaxovala na Srí Lance, surfovala na Bali, vyrazila na hokejové mistrovství světa v Praze, užila si freeride v prašanu na Helicampu v Kanadě.

A rovněž rozšířila svůj tým. Do jejího managementu přibyl Tomáš Kraus, úspěšný skikrosař, a Jiří Tichý, který dříve pracoval na marketingové pozici v tenisové Spartě. Samková si od nich slibuje i to, že jí ulehčí od sponzorských povinností, které ji zavalily po zlatém úspěchu v Soči.

VIDEO: Eva Samková předvádí, jak krásně může být pod hladinou

Zařadila také novinky do přípravy. Na jaře se pustila do atletického tréninku s Michalem Novákem, který pracuje na Dukle. „Dělá mi speciální tréninky pro závod. Ve 22 letech se učím běhat,“ vyprávěla. „Ale už vypadám jako Usain Bolt, takže je to v pohodě.“

V srpnu vyrazila za sněhem na Nový Zéland, kde jí vyhovovalo prostředí i odpoutání od okolního světa. „Začít tam sezonu je super. Člověk je daleko od všeho, i ten časový rozdíl deseti hodin udělá své, nemůžete moc komunikovat s okolím, což je super. A je tam taky skvělé zázemí, pro sportovce to je země zaslíbená.“

A v pátek ji čeká obnovená premiéra - poprvé od skončení gymnázia se totiž chystá do školy. Přihlásila se na Fakultu tělesné výchovy a sportu na Karlově univerzitě, kde bude dálkově studovat obor trenérství. „Začnu studovat něco, co mě baví a co budu moct třeba dělat do budoucna,“ líčila.

Autor: