Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skikrosař Kraus končí ve 41 letech kariéru. Pokračuje jako manažer Samkové

Sport

  20:05
PRAHA - Dvojnásobný mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus ukončil v 41 letech kariéru. Čtyřnásobný vítěz Světového poháru oznámil odchod do sportovního důchodu na dnešní rozlučkové party v Praze.

Skikrosař Tomáš Kraus. foto: MAFRA - Michal Sváček

Po zlomenině stehenní kosti v minulé zimě Kraus plánoval, že ještě v této sezoně zkusí závodit. Nyní se ale rozhodl, že už se na start nepostaví.

„Věším přezkáče na hřebík,“ oznámil Kraus. „Někdo to čekal před deseti lety, někdo před pěti, někdo říkal předloni, že to už je vrchol, a přišlo to teď,“ usmál se.

Český skikrosař Tomáš Kraus.

Český skikrosař Tomáš Kraus.

Děčínský rodák Kraus je ikonou skikrosu. V roce 2002 vyhrál první závod seriálu SP, celkem nasbíral patnáct výher a malý křišťálový globus za skikros získal v letech 2005, 2006, 2008 a 2009. V roce 2006 dokonce ovládl hodnocení všech akrobatických lyžařů. V letech 2005 a 2007 se stal světovým šampionem.

Jen olympijský úspěch Krausovi chybí. Při premiéře skikrosu pod pěti kruhy ve Vancouveru 2010 skončil jedenáctý a loni v Soči o sedm míst horší. Na svazích začínal jako sjezdař, je trojnásobným mistrem republiky ve slalomu a dvojnásobným v obřím slalomu. Čtyřikrát startoval na sjezdařském MS.

Od podzimu Kraus manažersky zastupuje olympijskou vítězku ve snowboardcrossu Evu Samkovou a pomáhat bude i skikrosařce Andree Zemanové.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...