29. listopadu 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Federer znovu vyhlíží Londýn. Ten olympijský

Švýcarský tenista Roger Federer slaví vítězství na Turnaji mistrů v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarský tenista Roger Federer slaví vítězství na Turnaji mistrů v Londýně | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Je znovu plný síly, sebedůvěry a chuti zdolat další velké mety. „Nikdy jsem nekončil rok tak odolný a nabitý energií,“ přiznává Roger Federer. Tohoto fenoména nikdy neodepisujte dopředu. A raději se už začněte těšit na nový tenisový rok...

Bude to rok mnoha velkých očekávání, nových výzev i jedné mimořádné akce. Bude to rok olympijský právě ve městě, kde Švýcar v neděli vyhrál už pošesté Turnaj mistrů, čímž stanovil nový rekord. Za necelých tři čtvrtě roku hostí Londýn letní hry, které tenisový turnaj svěřily wimbledonským trávníkům. A to je místo, jež Federer miluje ze všech podniků nejvíce.

V závěru téhle sezony opanoval tři poslední turnaje. Ten londýnský v O2 areně označil za jeden z jeho největších úspěchů kariéry. V červenci však může dosáhnout ještě něčeho významnějšího – něčeho, co Federerovi ve sbírce triumfů dosud chybí. Olympijské zlato v Pekingu už získal, ale "jen" ve čtyřhře se Stanislasem Wawrinkou.

Grafika - některé rekordy tenisového velikána Rogera Federera

Singl? V roli jednoho z hlavních favoritů vypadl v roce 2004 a 2008 ve čtvrtfinále. V Aténách ho senzačně vyřadil Čech Tomáš Berdych. "Hraje se to jednou za čtyři roky a je na vás obrovský tlak," srovnával před třemi lety rodák z Basileje. "Vyhrát olympiádu by pro mě znamenalo jako vyhrát grandslam."

Když na něj dosáhl v deblu, nechal tehdy volný průchod emocím. Takovou radost jste u vyhlášeného elegána vídali předtím málokdy... Není mnoho lidí, kteří by jakýkoliv úspěch oblíbenému "Fedexovi" nepřáli. "Fedexovi", kterého například prestižní časopis Forbes označil za 25. nejvýznamnější osobnost.

Federerovi je 30 a cítí poslední olympijskou šanci

V celosvětové anketě o nejdůvěryhodnějšího člověka letos dokonce skončil na druhém místě hned za Nelsonem Mandelou. A ve švýcarských parlamentních volbách dostal 132 hlasů, aniž by kandidoval. "Je to férový chlap," popisuje ho jeho bývalý český fyzioterapeut Pavel Kováč. "Pohodář," dodává bývalý profesionál Bohdan Ulihrach.

Ten si nedávno zahrál ve Švýcarsku v rámci tamní ligy, kde se Federer na chvíli ukázal. "Pozdravil mě a pak jsme si povídali asi půl hodiny o životě," líčil Ulihrach, chybějící na okruhu ATP přes dva roky. Federerovým cílem pro příští rok je olympijské zlato i z jiného důvodu: je mu 30 a cítí poslední šanci.

Také experti už hádají, že vyhraje-li v Londýně, výjimečnou kariéru ukončí. Současná forma ale podobné úvahy poněkud vyvrací. Byla by to přece ohromná škoda. Federer sice nezískal letos ani jeden grandslam, ale třeba na rekord Peta Samprase ztrácí v délce období na světovém trůnu jediný týden.

"Chci, aby mě mé děti viděly na vlastní oči, jak možná hraju o olympijské zlato," zasnil se už kdysi. All England mu zvyšuje šance. Slavný Wimbledon tam vyhrál už šestkrát.

Kováč: Úspěchu na olympiádě podřídí úplně všechno

Dříve s Rogerem Federerem trávil každý den na cestách, vždyť mu Pavel Kováč dělal čtyři roky fyzioterapeuta. Jeho kariéru ale sleduje bedlivě dodnes. „Roger může ještě několik let prohánět daleko mladší. Tohle ostatní nedokážou,“ tvrdí.

Takže věříte, že bude zase vyhrávat velké turnaje?
Rozhodně. On disponuje ohromným pohybovým talentem, umí hrát velmi úsporně. Je stále tak úžasný. A ostatní, aby se mu přiblížili, volí přípravu tak, že dlouho nevydrží.

Například?
Djokovič. Extrémně zhubl, ztratil svalovou hmotu. Nejdřív vítězil, jenže od zářijového US Open byl už třikrát zraněný. Říkal jsem letos, že se něco takového stane do půl roku. No a vidíte, ono to nakonec přišlo ještě dřív.

Zaměří se teď Federer hlavně na olympijský turnaj?
To si pište. Pro něho je to pořád ohromná výzva, protože olympijský titul v singlu je jediný, který ještě ve své sbírce nemá. Stále může hrát dlouho, ale na této olympiádě bude mít nejspíš svou poslední šanci vyhrát. A podřídí tomu všechno.

Bude podle vás velkou výhodou, že se bude hrát na jeho oblíbeném wimbledonském povrchu?
Samozřejmě že mu to vše hraje trochu do karet. Ale pozor – ti kustodi tam s trávníkem dokážou dělat kouzla, umí ho zpomalit i zrychlit. Ale věřím, že si s tím Roger poradí.

Jak si ho pamatujete?
Jako velmi férového a příjemného kluka, s nímž jsem neměl nikdy žádný konflikt. A i to je co říct, pokud spolu trávít v kuse čtyři roky... Jenže s ním bylo vše v pohodě.

Jste spolu v nějakém kontaktu na dálku dodnes?
Od doby, co jsme před pět roky ukončili vzájemnou spolupráci, tak ne. Ale fandím mu. Přeju mu to.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!