Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Březinovi nevyšla volná jízda a v Ostravě skončil dvanáctý, vyhrál Fernández

Sport

  22:06aktualizováno  22:27
OSTRAVA - Krasobruslařským mistrem Evropy se dnes v Ostravě stal favorizovaný Španěl Javier Fernández, který získal zlatou medaili popáté za sebou. Michal Březina stejně jako před rokem v Bratislavě pokazil volnou jízdu a klesl z osmého na dvanácté místo. Druhý český zástupce ve finálovém programu Jiří Bělohradský skončil dvacátý.

Krasobruslař Michal Březina během volné jízdy. foto: ČTK

Úřadující světový šampion Fernández obdržel i přes pád a několik dalších chyb ve volné jízdě celkem 294,84 bodu a druhého Maxima Kovtuna z Ruska porazil o 28,04 bodu. Bronz získal další Rus Michail Koljada.

Pětadvacetiletý Fernández měl již po krátkém programu desetibodový náskok a ve volné jízdě ho ještě navýšil. A to i přesto, že nepodal svůj nejlepší výkon.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Ostravě:

Muži:

1. Fernández (Šp.) 294,84, 2. Kovtun 266,80, 3. Koljada (oba Rus.) 250,18, 4. Hendrickx (Belg.) 242,56, 5. Byčenko (Izr.) 239,24, 6. Kvitelašvili (Gruz.) 238,20, ...12. Březina 215,52, 20. Bělohradský 181,62.

Taneční páry:

1. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 189,67, 2. Cappelliniová, Lanotte (It.) 186,64, 3. Bobrovová, Solovjov (Rus.) 186,56, 4. Tobiasová, Tkačenko (Izr.) 169,29, 5. Stěpanovová, Bukin (Rus.) 166,93, 6. Guignardová, Fabbri (It.) 163,68, ...26. Kuzmichová, Sinicyn 47,16 - nepostoupili do volného tance.

Upadl po čtverném salchowu a poté si ještě dvakrát po dopadu sáhl rukou na led. Ani tak soupeři neměli šanci se mu přiblížit. „Bolí mě všechno, hlavně zadek,“ pousmál se Fernández v rozhovoru s moderátorem v hale.

Ještě hůř se vedlo Březinovi. Už po prvním skoku, čtverném salchowu, si sáhl rukou na led a poté se problémy kumulovaly. Dvakrát upadl a prakticky jen jeden z plánovaných skoků zvládl na sto procent.

„Nervózní jsem nebyl. Volnou jsem začal dobře, ten čtverák nebyl až tak velká chyba. Jen ruka na zemi, což je jen tak minus jedna od rozhodčích. To nebyl až tak velký problém. Ale potom přišla protočka u axela a takový trochu blbý pád u kombinace, kde jsem si nepohlídal výjezd. Asi jsem fakt neměl den. Nevím, co na tu jízdu říct. Prostě nevyšla,“ uvedl Březina po druhém nejhorším výsledku na kontinentálním šampionátu v kariéře. Hůře dopadl jen při debutu na ME v roce 2008, kdy skončil šestnáctý.

Bronzový medailista z roku 2013 nakonec zajel až třináctou volnou jízdu, propadl se do druhé desítky a Česká republika bude mít na příštím ME v soutěži mužů jen jedno účastnické místo.

Osmnáctiletý Bělohradský udržel ve volné jízdě postavení z krátkého programu a stejně jako na loňském ME v Bratislavě skončil dvacátý. „S ohledem na to, co má Jirka za sebou, jsme spokojeni. Měl jedno zranění, pak další a několikatýdenní pauzu. Zvládl to na jedničku,“ řekl Tomáš Verner, který úřadujícího českého šampiona společně s Vlastou Kopřivovou trénuje.

Michal Březina a jeho zklamání po volné jízdě.
Michal Březina.

Bělohradský měl natržený sval, ale přesto musel v prosinci startovat na domácím mistrovství, aby se kvalifikoval na ME. V Ostravě dnes zaváhal hned při úvodní kombinaci, chybějící dvojitý toeloop ale zařadil později. V závěru při krokové pasáži upadl.

„Už jsem byl unavený. Udělal jsem velký pohyb, chtěl jsem hodně vyšvihnout nohu, to se mi podařilo a skončil jsem na zemi. Jinak to ale bylo super,“ řekl Bělohradský, jenž se chystá do své jízdy brzy zařadit trojitého axela. „Kdy bude? Co nejdřív. Za měsíc,“ uvedl Bělohradský, na kterého před novináři s přesným datem s úsměvem tlačil i Verner. „Takže 28. února dáváme na sociální sítě video z tréninku, ať už to skončí třeba na hlavě,“ řell bývalý evropský šampion Verner.

Autor: