Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sedmnáctiletá krasobruslařka Hanzlíková obsadila při debutu na ME dvacáté místo

Sport

  20:38aktualizováno  22:08
OSTRAVA - Krasobruslařka Michaela Lucie Hanzlíková neudržela na mistrovství Evropy v Ostravě patnácté místo z krátkého programu a klesla na dvacátou pozici, přesto po závodě rozdávala úsměvy. Sedmnáctiletá česká naděje totiž startovala na vrcholné seniorské akci poprvé a šanci předvést se před domácími diváky si užívala. Mistryní Evropy se stala v novém světovém rekordu favorizovaná Ruska Medveděvová.

Michaela-Lucie Hanzlíková je velkou nadějí českého krasobruslení. foto: ČTK

„Sice tam byly dvě drobné chyby, ale dobrá nálada přetrvává. Na debut dobré. Zvládla jsem to myslím úspěšně,“ řekla Hanzlíková novinářům. Zatímco v krátkém programu si zajela osobní rekord, ve volné jízdě i kvůli pádu za svým maximem o více než šest bodů zaostala.

„Napoprvé jsem vůbec neodskočila rittbergera, nevím, co se tam stalo. Přitom napodruhé jsem ho pak dala. A v kombinaci jsem k dvojitému axelu nedobrala toeloopa. Ale i tak to byl úžasný zážitek,“ zhodnotila své vystoupení.

Krasobruslaři Dušková s Bidařem skončili i přes těžkou přípravu při debutu na ME sedmí

Přiznala však, že ji propad výsledkovou listinou trochu mrzí. „Jak už jsem ale říkala, myslím, že na debut to bylo super,“ řekla svěřenkyně trenérky Moniky Škorníčkové.

Velkou radost jí udělal i velký počet plyšáků, které fanoušci po její jízdě naházeli na led. Všechny si ale nenechá. „Maminka pracuje v nemocnici, tak je pošlu pro děti tam. A o druhou půlku se asi postará ségra. Nějaké si ale asi nechám i já,“ přiznala Hanzlíková.

Určitě si nechá žlutého medvěda, kterého si sama na ledové ploše sebrala. Hodila jí ho totiž reprezentační kolegyně Anna Dušková. „Anička říkala, že mi koupila plyšáka, jestli poznám, který to byl. Jak jsem ho viděla na ledě, tak jsem věděla, že je to on,“ usmívala se rodačka z Karlových Varů. „A jak jsem to poznala? Kdybyste znali Aničku, věděli byste, že je to přesně ona. Prostě žlutá veselá barva, ona je taková,“ řekla.

Královna krasobruslení. Jevgenija Medveděvová z Ruska.
Michaela-Lucie Hanzlíková neodskočila rittbergera a skončila v nezávodní pozici.

Po startu na mistrovství Evropy by se Hanzlíková měla na přelomu března a dubna představit i na světovém šampionátu v Helsinkách. „Doufám, že pojedu. Bodový limit jsem splnila, ale nikde jsem to ještě neviděla černé na bílém, tak si ještě počkám. Ale chtěla bych, samozřejmě,“ řekla úřadující česká šampionka.

Studentka gymnázia v Ostrově na Karlovarsku si ale uvědomuje, že se musí zlepšovat. „Když jsem to tady pozorovala, tak mám pocit, že bych měla zlepšit všechno. Měla bych určitě zlepšit vršek těla, ruce. Více dodělávat choreografii. Pak by to samozřejmě chtělo zajet čistý program - krátkou i volnou jízdu. To se ale všechno natrénuje,“ uvedla Hanzlíková optimisticky. Tvrdého tréninku se nebojí. „Pořád je na čem pracovat a pořád se možné se zlepšovat,“ dodala.

V Ostravě kralovala Medveděvová

Jevgenija Medveděvová z Ruska potvrdila na mistrovství Evropy v Ostravě pozici nejlepší krasobruslařky současnosti. Úřadující světová i kontinentální šampionka vyhrála suverénně závod žen, když získala 229,71 bodu, což je nové historické maximum. Stříbrnou medaili vybojovala další Ruska Anna Pogorilá, bronz získala Carolina Kostnerová z Itálie. Česká reprezentantka Michaela Lucie Hanzlíková neudržela patnácté místo z krátkého programu a klesla na dvacátou pozici.

Sedmnáctiletá Medveděvová ovládla na severu Moravy krátký program a ve volné jízdě svůj triumf podtrhla. Předvedla devět trojitých skoků, oproti předpisům i jednoho v kombinaci navíc, a získala od rozhodčích 150,79 bodu. Překonala tak dosavadní rekordy Korejky Kim Ju-na z olympijských her 2010 ve Vancouveru.

Autor: