Florbalisté hladce postoupili do čtvrtfinále, smetli i USA

21:24aktualizováno  21:42
CURYCH - Čeští florbalisté zvítězili ve druhém utkání na mistrovství světa v Curychu nad Spojenými státy americkými 13:4 a zajistili si podle předpokladů účast ve čtvrtfinále. V úterý budou hrát od 19:30 v závěrečném utkání v základní skupině C o první místo s Lotyšskem, které je po výhře nad Japonskem 11:1 také bez ztráty bodu.

Čeští florbalisté na MS. foto: ČTK

V úvodu zápasu měli favorizovaní Češi převahu, ale jejich zakončení bylo buď nepřesné, nebo zasáhl gólman Adamek. Nebezpečným pokusem Winklera se ukázali také Američané. V šesté minutě ale už tým kouče Tomáše Trnavského otevřel skóre, když po Richtrově přihrávce vystřelil z pravé strany z voleje kapitán Fridrich.

ČR - USA 13:4

Branky a nahrávky: 6. Fridrich (Richter), 17. Sladký (Šebek), 18. Ostřanský (Richter), 19. Sladký (Tomašík), 20. Jakůbek (Zálesný), 26. Slaný (Jendrišák), 27. Jelínek (Tomašík), 28. Zálesný (Slaný), 32. Slaný (Jendrišák), 44. vlastní, 48. Zálesný (Tokoš), 59. Chrápek (Zálesný), 60. Ostřanský (Garčar) - 11. Binder (Förare), 22. Binder (Möri), 26. Förare (Winkler), 49. Brown (Winkler). Rozhodčí: Henriksen, Ingebrigtsli (oba Nor.). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 287.

Sestava ČR: Kafka - Deutsch, Garčar, Jelínek, P. Suchánek, Chrápek, Jakůbek (44. Kološ) - Ostřanský, Fridrich, Richter (36. Ondrušek) - Sladký, Tomašík, Šebek - Slaný (46. Tokoš), Jendrišák, Zálesný. Trenéři: Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Radek Sikora.

Soupeř v sestavě s řadou naturalizovaných hráčů z florbalově vyspělejších zemí úspěšně čelil tlaku a v 11. minutě díky Binderově trefě slavil vyrovnání. Spalování českých šancí pokračovalo a Adamek vytáhl povedené zákroky především proti Zálesnému či Tomašíkovi.

V 17. minutě se ale prosadil u levé tyče Sladký a český tým už rozjel brankostroj. Do první pauzy se trefili ještě Ostřanský, znovu Sladký a také Jakůbek. Skóre narůstalo i ve druhém dějství, i když nejdříve Američané snížili opět díky Binderovi. Po Slaného gólové teči ještě přesnou ránou nedal šanci Kafkovi Förare.

O navýšení stavu se ale trefami během 29 vteřin postarali přesnou střelou Jelínek a po přečíslení se Slaným zakončením jednou rukou Zálesný. Ve 32. minutě zase vybídl Jendrišák Slaného. Na druhé straně ukázal své kvality opět Binder, ale v hattricku mu zabránila tyč. Kafka pak pokryl tutovku Förareho.

Po nedělní výhře nad Japonskem 21:1 prožil český tým čekání na desátou trefu, když nevyužil v třetí třetině ani přesilovku, a až ve 46. minutě si po Jendrišákově pokusu srazili Američané balónek do vlastní branky. Pak se mezi dvougólové střelce v zápase zapsal i Zálesný. Prosadili se však i hráči USA díky Brownovi. Výsledek ještě dovršili Chrápek a pět vteřin před koncem Ostřanský.