Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Sport

Forejtek má sebevědomí a zaslouží si, aby dostal šanci, říká o vítězi juniorského US Open Navrátil

Jonáš Forejtek ve finále juniorského US Open. foto: ČTK

Rozhovor
Zenica (Od našeho zpravodaje) - Dalšího člena nadějné tenisové generace čeká debut v Davis Cupu. Po únorové premiéře Jiřího Lehečky se tentokrát v českém dresu na kurt postaví teprve 18letý Jonáš Forejtek, čerstvý vítěz juniorského US Open.
  14:36

A právě rozehranost z amerických betonů rozhodla ve Forejtkův prospěch. „Vyhrál tři turnaje v řadě, má sebevědomí a zaslouží si, aby dostal šanci,“ komentoval výběr týmové dvojky kapitán Jaroslav Navrátil.

Forejtek k utkání prvního kola evropsko-africké zóny Davis Cupu dorazil ve znamenité formě. Kromě dosud největšího triumfu ve dvouhře na US Open přidal ještě předtím trofej z menšího mužského turnaje v Rakousku a pardubické juniorky. Navíc aktuálně vévodí světovému juniorskému žebříčku.

Jeho vítězná šňůra čítá 16 zápasů! Další může přidat v sobotu od 15 hodin proti Mirzovi Bašičovi, jedničce týmu Bosny a Hercegoviny.

O pozici české dvojky soupeřili Jonáš Forejtek a Jiří Lehečka?
Okolnosti výběr zúžily, protože Dalibor Svrčina si při tréninku udělal výron, Tomáše Macháče zase trápily žaduleční potíže a Jirka Veselý byl jasnou jedničkou, protože je zkušený.

Proč jste se tedy rozhodl právě pro Forejtka?
Sportovní formu mají oba kluci stejnou. Na trénincích hráli spolu i s Jirkou (Veselým) vyrovnaně. Jonáš ale vyhrál tři turnaje za sebou, má sebevědomí a zaslouží si dostat šanci.

Jonáš Forejtek s trofejí pro vítěze juniorského US Open.

V trénincích navíc působil sebevědomě.
Rychle si na pomalejší povrch zvykl. A dělal méně chyb než Jirka (Lehečka). Ten sice hraje rychlejší hru s vítěznými údery, ale Jonáš je malinko vyrovnanější.

Právě Lehečka se v únoru srdnatě rval před domácím publikem v Ostravě. S Nizozemcem Haasem prohrál po bitvě ve třech setech. Čekáte podobný výkon od Forejtka?
Davis Cup není gradslam. Viděl jsem plno lepších hráčů, kteří úvodní duel v týmové soutěži prohráli. Znám ho ale dlouho. Je to klidný, vyrovnaný kluk, který hraje v poslední době velmi dobrý tenis. Věřím, že získá první bod

Není problém, že klání o postup do kvalifikace na finálový turnaj Davis Cupu 2020 v očekávané bouřlivé atmosféře načne?
Naopak je dobře, že jde první. Protože bude stav 0:0, nebude na něj žádný tlak a v klidu předvede svou hru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!