15. září 2016 17:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Froome ani Serena nedopovali, jsou jen nemocní. Co je to terapeutická výjimka?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Serena Williamsová při zápase s Rumunkou Simonou Halepovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Serena Williamsová při zápase s Rumunkou Simonou Halepovou. | foto: ČTK

PRAHA Důkaz o dopingových praktikách špičkových sportovců, nebo chabý pokus o senzaci? I když o zdravotních problémech špičkových sportovců často veřejnost neví, terapeutická výjimka, která se kvůli úniku dokumentů po hackerském útoku na Světovou antidopingovou agenturu WADA dostala na pranýř, je naprosto běžnou záležitostí. „Sportovci nic špatně neudělali,“ shodují se experti.

Tzv. terapeutická výjimka udělovaná národními antidopingovými výbory a dozorovaná WADA umožňuje sportovcům užívat pro medicínské účely léky obsahující zakázané látky nebo zakázané léčebné metody. Výjimka otevírá dveře jedincům, kteří by kvůli zdravotním problémům nikdy do vrcholového sportu nepronikli. „Je to pro dobro nemocných sportovců,“ říká Jan Chlumský, šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR.

Skupina údajně ruských hackerů skrývající se pod názvem Fancy Bear, která o sobě tvrdí, že je „bojovníkem za čistý sport a fair play“, zveřejnila seznam sportovních celebrit, které mají terapeutické výjimky, a prezentovala jej jako důkaz o „schváleném dopingu“.

„Dnes vám povíme o amerických sportovcích a metodách, které používají k vítězení,“ stojí na stránkách Fancy Bear.

Prezident americké antidopingové asociace Travis T. Tygart řekl, že hackeři se snaží pouze pošpinit sportovce tak, aby to vypadalo, že udělali něco špatně. „Ale oni neudělali. Ve skutečnosti každý z těchto případů potvrzuje, že sportovci nadnárodní pravidla dodrželi,“ řekl Tygart. Zde jsou některá jména ze seznamu údajně dopujících, ale ve skutečnosti pouze nemocných sportovců:

Chris Froome a Bradley Wiggins
Kritici čistoty cyklistického sportu měli jistě radost, že mezi sportovci s terapeutickou výjimkou se ocitli i vítězové Tour de France Bradley Wiggins a Chris Froome. Jenže oba hvězdní jezdci skutečně trpí astmatem.

„To není nic nového. Každý ví, že Brad má astma, jeho léčba je schválená britskou i mezinárodní cyklistickou unií, nad vším dohlíží WADA. Únik informací je útokem hlavně na WADA a oni by si to měli vyřešit,“ říká tiskový mluvčí Wigginse.

Také Froome o svém astmatu mluvil veřejně, stejně jako o terapeutických výjimkách, které obdržel v roce 2013 a 2014. „S únikem informací nemám problém. Otevřeně jsem o svých výjimkách mluvil do médií. Za devět let profesionální kariéry jsem o výjimku žádal dvakrát, naposledy v roce 2014,“ uvedl Froome v prohlášení. „Přístup týmu SKY k antidopingu a čistotě našeho sportu je obecně znám,“ podpořil Frooma jeho tým.

Sestry Williamsovy
V hledáčku hackerů se ocitly i americké tenistky, z nichž každá má doma čtyři olympijská zlata. Serena i Venus Williamsovy měly v průběhu let několik terapeutických výjimek: oxycodon, hydromorphin, prednison, prednisolon či methylprednisolon jsou protizánětlivé látky a obsahují je také přípravky snižující svalovou bolest. Nejčastěji měla Serena výjimku na protizánětlivý prednisolon, ta poslední jí podle dokumentů zveřejněných skupinou Fancy Bears vypršela 10. června 2015.

Chris Froome si připíjí během závěrečné etapy na tdF.
Simone Bilesová ve svém živlu.

Venus od roku 2011 tropí tzv. Sjögrenovým syndromem, chronickým autoimunitním onemocněním např. slinné či slzné žlázy. O trablích spojených s touto nemocí a náročnou léčbou mluvila Venus veřejně a o její léčbě zakázaným triamcinolonem nebo formoterolem se vědělo, což potvrzuje i mezinárodní tenisová federace ITF ve svém vyjádření. „Zveřejněné terapeutické výjimky jsou pravé a potvrzujeme, že byly schváleny tenisovým antidopingovým programem i agenturou WADA ,“ stojí v prohlášení.

„Sestry Williamsovy navíc o výjimky žádaly na krátký úsek v nesoutěžním období, takže lze těžko mluvit o podezření z dopingu,“ říká Jan Chlumský z Antidopingového výboru ČR.

Simone Bilesová
Devatenáctiletá americká gymnastka Simone Bilesová se stala jednou z největších hvězd olympiády v Riu. Získala čtyři zlaté medaile, čímž vyrovnala rekord Věry Čáslavské, navrch přidala jeden bronz. Desetinásobná mistryně světa Bilesová má podle uniklých dat terapeutickou výjimku na léky na ADHD, poruchu pozornosti s hyperaktivitou.

„Mám ADHD a léky beru od dětství. Vězte, že věřím v čistý sport a ctím pravidla. Budu v tom pokračovat, protože fair play je pro sport nezbytná a pro mě velmi důležitá,“ uvedla Bilesová na svém twitterovém účtu. Gymnastky se zastal i prezident americké gymnastické federace Steve Penny. „Simone má všechny dokumenty vyplněné a v pořádku,“ ujistil Penny.

„Léky na ADHD u gymnastky Simone Bilesové, to je něco jiného než u Williamsových, ona to bere dlouhodobě i v době soutěží a tam přiznávám, že možnost zneužití je, i když samozřejmě nemůžeme spekulovat,“ říká Chlumský.

Ruský ministr sportu a podle McLarenovy zprávy údajný strůjce dopingového programu v Rusku mezi lety 2011-2015 Vitalij Mutko informaci o tom, že hackeři pocházejí z Ruska, zpochybnil. Přesto se zdá, že jde o ne příliš promyšlenou odvetu za vyloučení ruských atletů a mnoha dalších sportovců z Ria, která se snaží vyrobit neexistující senzaci.

S tím souhlasí i tiskový mluvčí Petry Kvitové, jejíž dokumentace k užívání léku na astma se také dostala na veřejnost. „Jde o bouři ve sklenici vody, pokus o senzaci, která neexistuje,“ řekl pro iDNES.cz Karel Tejkal.

Celý rozhovor s vedoucím Úseku antidopingových kontrol a monitoringu Antidopingového výboru ČR Janem Chlumským o terapeutických výjimkách si přečtěte v pátek ráno na webu Lidovky.cz.

  • 20Diskuse
Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost
Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost

„To já svým dětem dělat rozhodně nebudu!" Poznáváte se? Tak se nám na toto téma rozepište v deníčku a 5 z vás odměníme balíčkem Nutrilonu s dalšími dárky podle vlastního výběru.

Najdete na Lidovky.cz