Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nelíbí se nám, když jsou všichni najednou astmatici, říká šéf antidopingu

Šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský. | foto: Michal KrumphanzlMAFRA

PRAHA Rozruch kolem zveřejněných terapeutických výjimek špičkových sportovců je směšný, říká šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský. V rozhovoru pro Lidovky.cz ale prozrazuje, jak se někteří sportovci snaží systém udělování výjimek zneužít a své zdravotní problémy často fingují.

Hackerský útok skupiny Fancy Bear na administrační systém Světové antidopingové agentury WADA vzbudil zájem veřejnosti o tzv. terapeutické výjimky. Jak je obtížné výjimku získat, dá se tento dokument zfalšovat?

„Třeba ve Švédsku nebo Švýcarsku není prostředí tak zamořené, aby tam bylo tolik astmatiků. Většina sportovců měla najednou astma, což se nám nelíbilo,“ upozorňuje na úskalí tohoto systému Jan Chlumský.

Lidovky.cz: Na jak dlouho se uděluje terapeutická výjimka?
To je úplně individuální podle onemocnění a té látky, která je požadovaná na výjimku. Může to být týden, ale i mezi vrcholovými sportovci jsou třeba diabetici, u nichž je platnost klidně čtyři roky.

Lidovky.cz: A jak dlouho trvá proces schvalování terapeutické výjimky?
V řádu týdnů, většinou do jednoho měsíce. Pokud je nezbytné začít léčbu hned, přistupujeme k tomu samozřejmě individuálně, dá se ten proces i zrychlit.

Lidovky.cz: Výjimky udělené Antidopingovým výborem ČR ještě schvaluje WADA?
Pokud jde o národní sportovce, rozhodujeme o tom my, ale světová agentura nebo příslušná národní federace mají právo to rozhodnutí zkontrolovat, případně zvrátit a výjimku zakázat. U sportovců mezinárodní úrovně o tom rozhodují mezinárodní sportovní federace, ale i nad nimi má WADA dohled.

Lidovky.cz: Jak dlouho vůbec funguje systém udělování terapeutických výjimek?
Zhruba po roce 2000 se to začalo vyvíjet, od roku 2004 nebo 2005 už systém funguje tímto způsobem.

Lidovky.cz: A před tím? Fungovalo něco podobného i v minulosti?
V podstatě nefungovalo, ale když měl sportovec zdravotní problém a obrátil se na národní antidopingovou organizaci, dalo se to za určitých okolností schválit. Ale nebyl v tom systém.

Lidovky.cz: Ve formuláři je uvedeno i povolené dávkování a doba platnosti. Co když to sportovec poruší?
To by bylo porušení antidopingového pravidla, i když kortikoidy (protizánětlivé látky, na něž podle Fancy Bear měly výjimku např. sestry Williamsovy, pozn. red.) zůstávají v těle i několik týdnů, takže tam by se to posuzovalo individuálně a nemusel by to být problém.

Lidovky.cz: Uvažovalo se někdy o zrušení terapeutických výjimek kvůli kritice, že je to „legalizovaný doping“?
Kritika se objevila, protože někteří sportovci měli výjimky třeba na astma, i když to bylo diskutabilní. Oni musejí dokládat respirační křivky z povinných testů, zda mají astma tak závažné, že potřebují danou látku. I my jsme měli podezření jak u našich, tak zahraničních sportovců. Týkalo se to hlavně lyžařů a dalších třeba ze Švédska nebo Švýcarska, kde asi prostředí není tak zamořené, aby tam bylo tolik astmatiků. Většina sportovců byli najednou astmatici, což se nám nelíbilo.

Lidovky.cz: Máte na mysli zimní sporty?
To se nedá paušalizovat. Ale možnost zneužití existuje, proto je tam supervize WADA, aby mohla dokumenty dál zkoumat. Dřív se dělalo třeba to, že sportovec po příjezdu na závody musel dýchnout, aby se zjistilo, jestli má vůbec astma. Jak říkám, zneužitelné to je, ale jak jste se ptal na to zneužití, tak je to přesně obráceně: tenhle systém je pro dobro opravdu nemocných sportovců, aby nebyli vyloučeni ze sportu.

Lidovky.cz: Kdy nebude výjimka povolena?
Pokud sportovec nedodá důvěryhodnou zdravotní dokumentaci. Musí prokázat historii onemocnění od dětských let až do současnosti a lékařské zprávy se mezi sebou i konfrontují, jestli ta zpráva není jen na oko vytvořená. Systém kontroly existuje, ale netvrdím, že je stoprocentně neprůstřelný. Nějaká pochybnost být může, ale to, co se teď publikuje, je až směšné.

Simone Bilesová na prostných.
Chris Froome doplňuje tekutiny.

Lidovky.cz: Co máte na mysli?
Třeba nález Petry Kvitové. To dostala výjimku někdy v roce 2009, ale ten lék potřebuje a užívá dál, kdy už je dávno povolený. To je úplně plácnutí mimo stejně jako u sester Williamsových, které to užívaly v krátkých intervalech mimo sezonu. Léky na ADHD u gymnastky Simone Bilesové, to je zase něco jiného, ona to bere dlouhodobě i v době soutěží a tam přiznávám, že možnost zneužití je, i když samozřejmě nemůžeme spekulovat.

Lidovky.cz: Ale žádosti o výjimky i odmítáte, že?
Ano, třeba z nedostatku důkazů o tom, že je nezbytné tuto látku nasadit, protože existují i jiné léky na tutéž nemoc, na něž není třeba výjimky. To se týká třeba hypertenze. My lékaři doporučíme použít léky z jiných skupiny, on řekne „aha, sorry, výjimka není potřeba“ a dá sportovci alternativní lék.

Lidovky.cz: Přišla vám nějaká žádost od sportovce o výjimku tak podezřelá, že jste dali podnět k vyšetřování?
Není to časté, ale stává se to. Spíše je to však neprofesionalitou lékařů, že předepíšou něco, co nemusí, ale nějaká podezření jsme za dobu, co tu dělám, měli. Jsou to ale doopravdy jednotlivci. Druh sportu neprozradím. Podnět pak dáváme buď orgánům činným v trestním řízení nebo třeba lékařské komoře, pokud pochybí lékař. Může se také stát, že jde o podvrh a sportovec třeba dokumentaci falešně podepsal za nějakého lékaře.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...