18. prosince 2014 18:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Od rána jsem nejedla, líčila Soukalová. Výhru řadí nejvýš v kariéře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Radost Gabriely Soukalové v cíli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost Gabriely Soukalové v cíli. | foto: ČTK/AP

POKLJUKA/PRAHA Nejcennější ze všech dosavadních osmi triumfů v kariéře bylo pro biatlonistku Gabrielu Soukalovou čtvrteční vítězství ve sprintu Světového poháru ve slovinské Pokljuce.

Dvojnásobná stříbrná medailistka z olympijských her v Soči si ho cení zejména proto, že na startu sezony byla ohledně své formy skeptická a v úvodních závodech se její obavy potvrdily. Tentokrát se ale vrátila mezi elitu.

„Jsem ohromně překvapená,“ uvedla Soukalová na svazovém webu. Zhodnotila tak své vítězství v podstatě podobně jako všechna předchozí. Jenomže tentokrát je její triumf skutečně překvapivý. „Vždyť moje kondice nebyla do teď nic moc a v posledním kole jsem vždycky umírala,“ připomněla své trápení ve stejné disciplíně v Hochfilzenu.

Ve čtvrtek po bezchybné střelbě snila o tom, že by mohla dojet pátá. „Z bezchybné střelby jsem měla obrovskou radost, ale vůbec bych v té chvíli nevsadila na své vítězství,“ prohlásila pětadvacetiletá biatlonistka.

Zářivý úsměv. Soukalová vyhrála v Pokljuce znovu po dvou letech.
Soukalová na trati v Pokljuce.
Gabriela Soukalová během štafety 4x6km.
Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Jitka Landová a Eva Puskarčíková pózují...

Tentokrát jí síly vydržely až do konce. „Z toho zjištění jsem se dostala do úplné euforie a pocítila jsem velkou úlevu.“ Sezonu zahájila 62. místem v Östersundu ve vytrvalostním závodu, tehdy na první položce čtyřikrát minula. Pak se postupně zlepšovala, minulý týden vystoupila na bronzový stupínek se štafetou a její psychika se razantně zlepšila.

„Dnešní vítězství pro mě znamená skutečně hrozně moc. Je nejcennější v kariéře,“ konstatovala. „Ta cesta byla hodně složitá, trochu nervózní, plná pochyb, ale jsem ráda, že jsem to zvládla. Dosáhla jsem výsledku, kterého si ze svých vítězství vážím zcela určitě nejvíce,“ zopakovala.

Před startem SP o své formě pochybovala, hovořila o odpočinkové sezoně. „Ta slova stále platí. Tehdy jsem bojovala s nemocí, s únavou těla i ducha, se špatnými výsledky v kontrolních závodech. Nebyla jsem na sezonu fyzicky ani psychicky připravená. Nesnila jsem proto o medailích, o vítězstvích. Netěšila jsem se,“ popisovala své tehdejší pocity.

Stresovat se nechce ani dál. Sezonu bere s rezervou, i když v závodech pojede nadoraz. „Nechci se stresovat tlakem. Bylo ho během předchozích sezon až moc,“ zmínila Soukalová loňské MS v Novém Městě na Moravě a letošní olympijské hry. V této sezoně je vrcholem roku Světový pohár v Novém Městě na Moravě a mistrovství světa v Kontiolahti.

ČTĚTE O ZÁVODĚ

V Pokljuce vyhrála Soukalová sprint už podruhé. Předloni ve Slovinsku slavila premiérové vítězství v SP. Dosud naposledy zvítězila letos v lednu v Ruhpoldingu. „Myslím, že se závod od závodu zlepšuji. Fyzička šla nahoru a s ní i psychika. Věřím, že na této vlně zůstanu,“ řekla před sobotním stíhacím závodem.

Po tomto vítězství opět zažila trochu stresu, který ji v minulé zimě provázel pořád. Od rána nejedla, po závodu absolvovala hromadu povinností včetně vyhlášení vítězek, vyjetí na lyžích či rozhovorů s novináři. „Od rána jsem nejedla, potřebuji se alespoň na chvíli zastavit, zklidnit, najíst. Vždyť chci dobře závodit i v příštích dnech,“ komentovala shon.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.