Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Geniální šachové dítě prohánělo na českém šampionátu velmistry. A také předvedlo nevídaný kiks

Václav Finěk. foto: Vladimír Jagr

PRAHA - Domácí šachový šampionát skončil o víkendu bez překvapení, turnaj ovládla domácí jednička David Navara. Hodně na sebe ale upozornil i desetiletý talent Václav Finěk. Jak parádními výkony, tak i jedním málo vídaným zkratem.
  7:09

Desetiletý supertalent českého šachu Václav Finěk zažil mezi dospělými na republikovém šampionátu jedno hodně smutné kolo. Černými figurami přehrál zkušeného mezinárodního mistra Milana Orsága, ten udělal v pozici na hranici prohry 40. tah a zvedl se od šachovnice.

V tu chvíli Vašík zapomněl, že pro projití časové kontroly musí také udělat 40. tah (měl na něj více než dvě minuty času) a také se procházel po sále. A to tak dlouho, až mu spadl praporek a on prohrál.

Nejlepší český šachista David Navara vyhrál v Plzni své již desáté mistrovství republiky.

Jeho trenér Michal Konopka líčil, jak těžko mu bylo, když viděl, že jeho svěřenec zjevně zapomněl udělat tah a v klidu se prochází po sále, a on ho přitom nesmí upozornit. Bylo to v šestém kole a do té doby hrál desetiletý Finěk jako z partesu. Porážel silné kandidáty na mistrovský titul, zremizoval s velmistrem Tomášem Polákem a jedinou porážku na kontě měl od české dvojky Viktora Lázničky.

Kdyby se nezapomněl a dotáhl tu partii s mistrem Orságem, možná by i bojoval o medaile.

Kuriózní zásah vyšší moci. Online šachová olympiáda má kvůli výpadku internetu dva vítěze

Nicméně i po tomto výpadku se dokázal ještě oklepat, uhrál 5,5 bodu z devíti partií a skončil na celkově 14. místě. Šampionát opanoval nejlepší český šachista David Navara (7,5 bodu) před českou dvojkou Viktorem Lázničkou (7 bodů) a reprezentačním kapitánem Zbyňkem Hráčkem (6,5 bodu).

Pro Navaru je to již desátý domácí titul, což je rekord, který dlouho nebude překonán. Zvlášť, když ještě rozhodně s aktivní hrou končit nehodlá a výkonnostní propast mezi ním a zbytkem české reprezentace je stále hluboká.

V blízké budoucnosti by se mu mohl přiblížit nejmladší český velmistr a evropský šampion do 18 let Thai Dai Van Nguyen, který na MČR skončil čtvrtý se stejným bodovým ziskem jako bronzový Hráček.

A za nějakých pět až deset let možná i zmiňovaný Václav Finěk, o jehož výjimečném talentu svědčí nejen to, že jako desetiletý je na domácí scéně schopen bojovat s nejlepšími dospělými, ale i jeho postavení na světovém žebříčku. Je jedničkou mezi desetiletými i jedenáctiletými a mezi dvanáctiletými trojkou.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat