10. srpna 2015 18:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Chceme závodit proti čistým sportovcům.‘ Harting a spol. kritizují atletickou federaci

Diskař Robert Harting. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diskař Robert Harting. | foto: wikipedia.org

FRANKFURT NAD MOHANEM Diskař Robert Harting a další převážně němečtí atleti natočili video, na němž vyjádřili nedůvěru mezinárodní atletické federaci IAAF. Kritika souvisí s nedávným obviněním z rozšířeného užívání zakázaných látek v atletice, sportovci vyčítají IAAF nečinnost a nedůslednost v boji s dopingem.

Na videu němečtí atleti v čele s olympijským vítězem v hodu diskem Hartingem vystupují se slogany typu „Už vám nemůžeme věřit“, „Ničíte náš sport“, „Peníze jsou vám přednější než sportovci“ či „Chci závodit proti čistým sportovcům, ne monstrům“. 

Harting sám oslovil federaci slovy „drahá IAAF“ a vyzval ji k činům. „Teď musíme konat,“ prohlásil.

Video je reakcí na nedávná obvinění stanice ARD a listu Sunday Times, podle nichž 146 medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších a ve vícebojích mělo podezřelé výsledky krevních testů. 

Údaje novináři získali bez souhlasu IAAF od utajeného zdroje, který jim poskytl databázi obsahující 12.000 vzorků od 5000 atletů. Hodnoty pak nechali prozkoumat australskými antidopingovými experty Robinem Parisottem a Michaelem Ashendenem.

IAAF už odmítla jejich tvrzení, že v minulých letech podezřelé výsledky krevních testů neřešila, a argumentovala, že od roku 2009, tedy po zavedení biologických pasů, potrestala kvůli abnormálním hodnotám krevního obrazu přes 60 atletů. 

Novými obviněními se bude zabývat nezávislá komise Světové antidopingové agentury WADA.

Trojnásobný mistr světa Harting se v boji za čistotu sportu projevil opakovaně. Například se nechal vyškrtnout z nominace na světového atleta roku 2014, aby se neocitl na stejné listině jako americký sprinter Justin Gatlin, který byl v minulosti dvakrát potrestán za porušení pravidel o dopingu. 

Po zveřejnění videa jej IAAF ústy mluvčího Chrise Turnera v přátelském duchu pozvala do svého sídla, aby spolu problematiku dopingu prodiskutovali.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!