Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hašek: Klesáme na všech úrovních

Sport

  22:36
PRAHA - Začneme znovu budovat tým, jehož vrchol přijde na mistrovství světa. Ale až na tom dalším po Jižní Africe. Taková je představa předsedy fotbalového svazu Ivana Haška, kterou představil po vyřazení a oznámení, že utýmu končí jako trenér.

Ivan Hašek. foto: ČTK

Proč jste se rozhodl skončit s trénováním reprezentace?
Byl jsem tak rozhodnutý už ve chvíli, kdy jsem funkci přijímal. Bylo to pro mě dost náročné. Vzal jsem to, abych poznal hráče a klima v národním mužstvu. To by měl mít předseda svazu v ranku a teď o tom skutečně mám daleko víc poznatků.

Už víte, kdo vás u reprezentace vystřídá?
O tom nerozhodnu jenom já. Mám určitou představu, ostatní členové výkonného výboru budou mít třeba jiný názor. Přál bych si ale, aby takový člověk vydržel ve funkci dlouho. Moje představa je, že vrchol mužstva by měl přijít na mistrovství světa v roce 2014. Samozřejmě chceme postoupit i na mistrovství Evropy za dva roky, to by měl být mezistupeň.

Můžete zmínit konkrétní jména, která byste navrhl?
Dnes v Česku najdete šest sedm trenérů, kteří by mohli být potenciálními kandidáty. V médiích se mluví o Bílkovi, Zemanovi, Komňackém, Chovancovi. Ti mezi ně patří, ale zatím nic bližšího nechci komentovat. Podrobnější budu po úterním jednání.

Kalkulujete s možností, že byste sáhli po zahraničním kouči?
Je to dobrý námět na diskusi, ale kloním se k variantě s českým trenérem. Pokud bychom chtěli někoho opravdu dobrého z ciziny, v rozpočtu bychom na to nenašli prostředky. Lepší než vzít průměrného zahraničního kouče bude čerpat z domácích zdrojů.

Jaký pohyb se dá čekat v hráčském kádru?
Jsem rád, že se podařilo zabudovat nové hráče jako Sivok, Hubník. Budou dostávat ještě víc prostoru. Zlepšení musí přijít v herním projevu, v disciplíně na hřišti. To nejsou neřešitelné problémy.

Neměl jste pocit, že hráči jsou přesyceni dřívějšími úspěchy?
Musíme pracovat na tom, aby možnost reprezentovat představovala největší poctu. Nejvyšší motivační prvek musí být vlajka na dresu. Kdo nebude připravený vydat se za Česko naplno, nemá na hřišti co dělat.

Jak vypadá váš pohled na skončenou kvalifikaci?
Máme kvalitní hráče, ale zaslouženě nepostoupili. Nevinil bych za to bývalé vedení ani trenéra Radu, jak to teď je zvykem. Za výkon jsou především zodpovědní hráči. V poslední fázi bylo znát, že často bojovali na hranici vyčerpání. Až poslední zápas se Severním Irskem se nám nepovedl.

V létě se reprezentanti zřekli prémií v případě, že se na šampionát nepostoupí. Platí to stále?
Vzdali se nároku na prémie hned na prvním srazu pod mým vedením před přátelským utkáním s Belgií. Oceňuju, že to udělali. Jejich jediným příjmem zůstalo startovné, které činí deset tisíc korun za zápas.

Co říkáte na úbytek fanoušků? Ve středu jich do Edenu dorazilo jen osm tisíc, což je méně než při ligových zápasech Slavie.
Je to zamyšlení pro nás, abychom víc zapracovali na zlepšení ticketingu. Vnímám také trochu negativismus v naší společnosti a promítá se to pochopitelně i do fotbalu. To je něco jiného, než když pozorujete fanoušky Severních Irů, jak se fotbalem baví, i když šanci na postup asi nikdy mít nebudou.

Před pěti lety měl český tým na Euru v Portugalsku potenciál vyhrát celý turnaj, letos se ani nekvalifikoval na šampionát ze slabé skupiny. Není to příliš velký propad?
Je to citelný pokles na všech úrovních a záleží na nás, abychom ho zastavili. Jak na klubové i reprezentační úrovni jde fotbal dolů, to je zřetelná tendence. Aby se vývoj otočil, je potřeba začít odspoda, dostat fotbal víc na první stupně základních škol a zpopularizovat ho mezi diváky. To, co jsme předvedli v první půli, je určitě nepřilákalo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!