Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Holuša je na HMS ve finále osmistovky, Bába vypadl

Sport

  11:57aktualizováno  12:14
ISTANBUL - Český běžec Jakub Holuša postoupil na halovém mistrovství světa v Istanbulu do finále osmistovky. Po pátečním vítězství v rozběhu vyhrál i semifinále a v neděli ho čeká boj o medaili. V dnešním třetím běhu zvítězil ve svém letošním maximu 1:47,23 minuty, což byl nejrychlejší čas dne, přestože závěr závodu vypustil. Naopak už v kvalifikaci vypadl halový vicemistr Evropy ve skoku do výšky Jaroslav Bába.

Holuša foto: ČTK

Holuša si od začátku semifinále hlídal čtvrtou pozici, dvě kola před cílem se posunul dopředu a v posledním okruhu se chytil favorizovaného Poláka Adama Kszczota, kterého posléze předběhl. Dokonce mu ještě před cílem podával v euforii ruku.

"Bylo zbytečné plýtvat silami," řekl na serveru atletika.cz. "Tak snadný průběh jsem opravdu nečekal. Asi je to důkaz velké formy," dodal. Šanci na medaili má, neboť ve finále budou chybět také dva velcí favorité - Keňan Kiplagat Lalang a Polák Marcin Lewandowski.

Holuša má velké cíle

I proto má Holuša myšlenky na cenný kov. "A vyhánět z hlavy je nebudu. Člověk musí mít velké cíle, když chce něco dokázat," uvedl obhájce pátého místa z Dauhá. Dlouho laboroval ze zraněním nohy, ale dokázal se vrátit. "Nechci zůstat jen u postupu do finále," prohlásil odhodlaně.

V semifinále je sprinterka Kateřina Čechová, která postoupila z děleného 21. místa časem 7,40 sekundy, čímž o desetinu zaostala za svým letošním osobním rekordem.

Neuspěla naopak mužská štafeta ve složení Josef Prorok, Petr Lichý, Václav Barák a Theodor Jareš a vypadla v rozběhu. Nečekaně neuspěl také Bába, který ztroskotal na výšce 226 a ve výsledcích bude mít zapsán výkon 222 cm a třinácté místo. "Budeme si to muset vyříkat s trenérem, co se stalo," podotkl skleslý Bába.

V sedmiboji se schyluje ke světovému rekordu. Američan Ashton Eaton má i přes rezervy v některých výkonech po šesti disciplínách na kontě 5690 bodů a k tomu, aby překonal vlastní maximum 6568 bodů z loňského mítinku v Tallinnu, mu stačí běžet lehce pod 2:40, což by mělo být hravě v jeho silách. Aktuálně má proti minulému rekordnímu součtu náskok 55 bodů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Dvacetiletý český reprezentant Adam Sebastian Helcelet je se ziskem 5038 bodů po skoku o tyči pátý se ztrátou pěti bodů na čtvrté místo, které nyní okupuje Rus Ilja Škureněv. Jeho výsledný výkon velmi pravděpodobně bude pod 5950 body.

Čechová si dávala velký pozor na start, který dělá v istanbulské hale sprinterům problémy, přesto se jí prý výběh nepodařil. "Samotný běh přitom byl výborný," uvedla po doběhu Čechová. "Ale byly to zase nervy," dodala, když se nakonec mohla radovat z postupu do jednoho ze tří semifinále.

Do štafety podle očekávání nenastoupil Pavel Maslák, kterého dnes vpodvečer čeká finále na 400 metrů, přesto česká čtveřice měla šanci postoupit. Měla ale smůlu na los, neboť její čas 3:09,46 minuty by v prvním rozběhu stačil na přímou druhou postupovou pozici.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!