Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Horolezec Jaroš se rozhodl: zdolá obávanou osmitisícovku Lhotse. Sám

Sport

  12:59
PRAHA - Dlouhé měsíce váhání Radek Jaroš rázně rozsekl. Dnes už má konečně jasno. Začátkem dubna vyrazí na čtvrtou nejvyšší horu světa, Lhotse (8516 m). Za jakým vrcholem se letos vydat? Tak znělo nekonečné dilema šestačtyřicetiletého horolezce. Ze zbývajících tří osmitisícových vrcholů, na nichž ještě nestanul, připadaly v úvahu dva. Buď Annapurna, nebo Lhotse. Nejtěžší z nejobtížnějších velikánů K2 si totiž chce nechat až na konec.

Horolezec Radek Jaroš foto: foto: Hynek GlosLidové noviny

"Nejdřív jsem se klonil spíše k Annapurně (8091)," vracel se ke svým plánům Jaroš. "Chtěl jsem tam vyrazit s Američanem Donem Bowiem, s nímž jsem loni vylezl na Gasherbrum I. Tehdy jsme se domlouvali u sklenky whisky... Don ale s definitivní odpovědí pořád váhal, a já se už musel rozhodnout. Začali mě totiž nahánět i lidi z nepálských agentur kvůli povolení. Mimochodem Don mně před čtyřmi roky pod K2 pomáhal ošetřovat rozdrcený ukazováček na pravé ruce."

Stejně jako na Manaslu – sám!

Jaroš se tedy rozhodl pro Lhotse, kde si chce zopakovat ďábelský kousek, jenž před dvěma roky ukul pro Manaslu. Sólovýstup! Naprosto sám hodlá vystoupat až nahoru na Lhotse, těsně přimknutou k Mount Everestu. Snad proto, aby si již dopředu naklonil kus štěstí na svoji stranu, letenku do Káthmándú si zamluvil na 4. 4.

"Je to tak, Lhotse je čtvrtá nejvyšší hora, takže letím 4. 4.," směje se Jaroš. "Faktem ale také je, že na konec března mám ještě domluvené nějaké přednášky (nejbližší z nich dnes v 19 hodin v Národním muzeu v Praze) a další akce." Když se předloni Jaroš chystal sám na Manaslu, připustil, že tak činí víceméně z nouze. Několik parťáků se mu totiž na poslední chvíli omluvilo.

PO KLIKNUTÍ SE ZVĚTŠÍJaroš a jeho osmitisícovky.

Tentokrát se rozhodl sám, nikoliv pod obdobným tlakem okolností. "Několik lidí se nabídlo, že by se mnou na Lhotse vyrazili, já ale nabídky s díky odmítl. Myslím si totiž, že je lepší odjet sám než s nováčkem, kterého neznám. Kdybych některého vzal, mohly by pak ve stěně nastat i nečekané problémy. Až tak sám tam ale zase nezůstanu. Lhotse má společný základní tábor s Everestem, takže tam určitě můžu čekat desítky, možná i stovky horolezců..."

Jako první na Lhotse vylezli Fritz Luchsinger a Ernst Reiss v roce 1956, z Čechů pak Ivan Exnar v roce 1979. A kudy si to Jaroš namíří vzhůru k vrcholu? "Zatímco na Everest vede snad 15 cest, na Lhotse moc rozumných variant výstupu neexistuje," připomíná. "Takže počítám s tím, že vystoupám klasickou cestou na jižní sedlo Everestu a odtud doprava nahoru na Lhotse. Podcenit ale nemůžu nic, Tenhle kopec přece jen měří přes 8500 metrů..."

Kdyby Jaroš uspěl, příští rok by nejspíš zamířil na Annapurnu a pak... "Kdyby vše klaplo, tak bych se na K2 znovu vydal v roce 2013 s Petrem Maškem."

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!