Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hráče musíš trefit, učí Lendl Murrayho tajnou zbraň

Australian Open

  13:05
LONDÝN - Čtvrtý tenista světa Andy Murray spolupracuje s legendárním ostravským rodákem Ivanem Lendlem od začátku roku. Teprve nyní však poznává některé Čechoameričanovy zvláštní metody. Teď se mu dvaapadesátiletý trenér snaží vštípit svou tajnou zbraň, kterou za aktivní kariéry používal k zastrašování soupeřů.

Skotský tenista Andy Murray foto: Reuters

Lendl Skota nabádá, aby na turnajích i během přípravy trefoval své soupeře. Elitní tenisté totiž velmi často trénují společně. "Jakmile jde protihráč na síť, mám ho trefit," vypráví pokyny čtyřiadvacetiletý Murray. Od vítěze osmi grandslamových titulů nejde o vtip. Není totiž žádným tajemstvím, že se s ním ostatní tenisté odmítali trénovat.

Spousta někdejších slavných tenistů vypráví historky, jak se schovávali, když Lendl sháněl partnera na rozcvičení. "Ivan má zvláštní smysl pro humor. Když někoho trefí, strašně ho to rozesměje a pobaví. Ale on je takový, tyhle podivnosti ho pohánějí vpřed," vypráví z vlastní zkušenosti Murray.

Lendlovi se přezdívalo Ivan Hrozný nejen kvůli absolutnímu soustředění během utkání a tváře bez známky emocí. Bývalý tenista, který se nikdy nedočkal vítězství ve Wimbledonu, měl také reputaci nemilosrdného bojovníka. Když mohl získat fiftýn, tvrdý úder klidně poslal přímo do rivala. Čím větší byla sokova modřina, tím širší byl Lendlův úsměv. Nikdy nikoho nešetřit, nikdy nic nedělat jen napůl. "Každý tenista jeho éry, s nimiž jsem mluvil, od něj nějakou tu ránu schytal," tvrdí Murray.

Murray je jiný, raději zastrašuje soupeře tenisovým uměním

Třeba během vítězného finále Turnaje mistrů v roce 1981 trefil Lendl do čela Američana Vitase Gerulaitise. "Tohle video viděl snad každý. Ivan si nemůže pomoci. Když se míč nabízí nad sítí, vždycky do úderu vloží veškerou sílu," popisuje úspěšný britský tenista.

Legendární tenista Ivan Lendl (vpravo)

V tomto případě ale prý na radu svého kouče nedá. Soupeře chce zastrašovat především tenisovým uměním. "Tohle bych asi nebyl já. Raději na protihráče vytvářím tlak jinak. Zkouším v nich vyvolat pocit, že vrátím každý míček, že proti mně nemohou posílat vítězné míče, že kurt je pro ně příliš malý," říká Murray.

Něco by si ale z Lendlovy chladné tenisové image přece jen vypůjčil. "Nikdy na sobě nedal znát, co cítí. V tom býval nejlepší. Vyprávěl mi, že byl vždycky strašně nervózní, jen to nikdo nevěděl. V tom byla jeho síla," přiznává.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Murray nikdy nevyhrál grandslamovou trofej. Proto si v lednu vybral Lendla, jenž měl kdysi dlouho stejný problém. Poprvé se dočkal až ve čtyřiadvaceti letech a přesně tolik je nyní mladému Skotovi. Pod novým trenérem Murray už vyhrál jeden turnaj, dvakrát byl ve finále a na Australian Open podlehl v semifinále srbské světové jedničce Novaku Djokovičovi. "Ale s Ivanem se mi spolupracuje skvěle. Má na mě uklidňující vliv. Během utkání mi stačí zvednout hlavu, podívat se na tribunu a vidět ho tam. Hned se pak cítím uvolněně," přiznává.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...