Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lendl bude pro Murrayho ceněným rádcem

Davis Cup

  16:50
PRAHA - Sedmnáct let zůstalo množství zkušeností Ivana Lendla bez využití. Tolik času uběhlo od konce kariéry nejúspěšnějšího českého tenisty v historii do chvíle, než současný čtvrtý nejlepší hráč na světě Andy Murray v poslední den minulého roku oznámil, že se Lendl stane jeho koučem.

Ivan Lendl v akci. foto: ČTK

Pro rodáka z Ostravy to bude vůbec první trenérská zkušenost na profesionálním okruhu ATP, dočkal se jí až po 51. narozeninách. V tenisovém světě jde určitě o nejzajímavější událost z přelomu roku. Pod dohledem legendy, která strávila v čele světového žebříčku 270 týdnů, by měl nyní nastat vzestup britského hráče, který již delší dobu vyčkává těsně pod tenisovým vrcholem.

Grafika: Ve světě platí, že z úspěšného sportovce se nemusí vždy zákonitě stát úspěšný trenér - existují však i opační případy

"Murray sice hraje dobře, ale přestal se hýbat v žebříčku vzhůru. Z Ivana se bude snažit vytáhnout co nejvíc rozumů a podnětů pro svoji hru," míní bývalý daviscupový reprezentant Tomáš Šmíd.

"Lidi to nesmí brát tak, že Ivan bude Murraymu předělávat backhand. Spíš u něj zapracuje jako poradce. Murray už je v podstatě hotovým hráčem, ale bude u něj potřeba zkorigovat pár nuancí," odhaduje Jan Kodeš, wimbledonský vítěz z roku 1973 a stejně jako Šmíd někdejší Lendlův spoluhráč z daviscupového týmu.

Nelze si nevšimnout podobnosti Murrayho osudu s vývojem kariéry jeho nového trenéra. Svého prvního grandslamového titulu se Lendl dočkal až po čtyřech neúspěšných finále ve 24 letech. Murray je nyní ve stejném věku a má zatím na kontě tři prohraná finále na grandslamech.

Na grandslamech se nejvíc projeví slabá psychika

První zprávy o jejich spolupráci se objevily v britském tisku už minulý rok na jaře. "Prošel hodně podobnými věcmi jako já, takže jsem si jistý, že mi může mentálně pomoci," slibuje si Murray. Jednou z priorit Lendlova působení bude zocelení Murrayho psychiky, která patřila mezi Lendlovy přednosti. V rozhodujících chvílích na velkých turnajích totiž skotský patriot zatím nedokázal prodat svůj talent naplno. "Odpovědnost někdy strašně svazuje a na grandslamech se to projeví nejvíc," má jasno Kodeš.

Grafika: Ve světě platí, že z úspěšného sportovce se nemusí vždy zákonitě stát úspěšný trenér - existují však i opační případy

Lendlovo rozhodnutí je neobvyklé i z jiného pohledu. Ve fotbale či hokeji znamená přechod bývalých vynikajících hráčů k trenérské profesi poměrně běžnou zvyklostí, na kurtech však zůstává spíše vzácností.  Tenisové hvězdy minulosti se do trénování svých následovníků zrovna nehrnou, častěji se věnují jiným aktivitám, jak dokládají příklady několika bývalých světových jedniček. Peta Samprase dnes potkáte na veteránských turnajích, Borise Beckera zase za pokerovým stolem a Björn Borg se vrhl na podnikání v módním průmyslu. 

Proč mladí hráči moc nechtějí využívat zkušeností svých předchůdců? "Myslí si, že se dnes tenis pohnul jinam a už jim nemohou prospět. V tom se mýlí – základní tenisové zákony platí pořád," tvrdí Kodeš. Spolupráce dvou výrazných osobností však přináší řadu úskalí. Šmíd se věnoval rok a čtvrt Borisi Beckerovi a poznal, o jak náročnou práci jde. "Žijete v podstatě život toho druhého a musíte si sednout. Je to trochu manželství."

Pokud bude spolupráce fungovat, může Ivan Lendl v nové roli s Murraym dosáhnout na jeden z mála významných turnajových vavřínů, který mu jako hráči unikl. Jak je dobře známo, zvítězit ve Wimbledonu se Lendlovi nikdy nepovedlo. Teď nadchází solidní šance, jak to ještě napravit.

Autor: