Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Humbuk kolem slečny Káji. Jak se Plíšková učí na Turnaji mistryň roli hvězdy

Sport

  12:45aktualizováno  19:18
Singapur (Od našeho zpravodaje) - Karolína Plíšková zažívá premiéru na Turnaji mistryň. Nervózní není ze samotného vystoupení, ale spíš z toho, co vše se odehrává v zákulisí. V tréninkové hale sportovního komplexu je klid, hraje se na jediném ze tří kurtů. Ticho vyruší jen občasné skotačení dětí. Jenže když se u dvorce číslo 3 objeví česká tenistka Karolína Plíšková, okamžitě způsobí rozruch.

Karolína Plíšková při své premiéře na Turnaji mistryň. foto: Reuters

Plíšková jde na obhájkyni. Při své premiéře na Turnaji mistryň se utká s Radwaňskou

Lidé s mobily a fotoaparáty v ruce se rychle hrnou blíž, pak se naklánějí přes plot. „Please! Please!“ žadoní o podpis páté hráčky světa.

Čtyřiadvacetiletá Češka si při debutu na Turnaji mistryň v Singapuru zvyká - na časový posun, na tropické počasí, na mediální pozornost, na zájem fanoušků.

DUEL Plíšková - Muguruzaová živě ZDE

„Nemám čas,“ omlouvala se reportérům, když spěchala z tréninku na podpisovou akci a „dětský den“ před slavnostním zahájením. Na něm musela tancovat, pinkat a všemožně dovádět s malými caparty podle toho, jak ukazovaly želvy Ninja.

„Kája je mladá holka, je to něco nového. Takový humbuk kolem ní dřív nebyl,“ poznává i Jiří Vaněk, trenér Plíškové. „Po triumfu v Cincinnati a finále US Open se toho navalilo strašně moc.“

Už nejde uniknout

Plíšková se díky úžasné jízdě na amerických betonech, při níž odstavila na grandslamu obě sestry Williamsovy, stala hvězdou.

Fanoušci posílali vzkazy, Plíšková byla na obálkách magazínů, každý chtěl rozhovor. Místo odpočinku a přípravy na asijské turné se věnovala mediálním a sponzorským povinnostem.

„Trochu ji to nahlodalo, není schopná neúspěch na těch dalších turnajích jen tak hodit za hlavu,“ tvrdí kouč Vaněk.

Ani tady mezi singapurskými mrakodrapy Plíšková navíc neunikne mimotenisovým aktivitám.

„Mám dost. Je to náročné“

V pátek absolvovala galavečer v dlouhých modrých šatech od návrhářky Beaty Rajské, v sobotu ji organizátoři vodili z místnosti do místnosti i na venkovní terasu kvůli rozhovorům.

Dokonce musela zahraničním médiím vysvětlovat, proč vynechala olympiádu. Ona ze sebe bez delšího přemýšlení chrlila odpovědi v angličtině, jak je zvyklá. Žádný problém.

Zvlášť při přechodu z klimatizace do venkovního parna se však Plíšková neubránila vyčítavým pohledům.

„Musím říct, že toho mám dost, je to náročné. I když jsem s tím počítala,“ řekla Plíšková ve chvilce pro české reportéry. Na podniku pro osm nejlepších hráček sezony prostě platí - něco za něco.

Na galavečer s maminkou

Tenhle otravný kolotoč je oběť za to, že se tenistky těší dokonalémuservisu. Pořadatelé z WTA ochotně splní každé přání, pokud to - slovy Plíškové - „není vyloženě nějaká blbost“.

Hráčky i s doprovodem bydlí v luxusním hotelu s bazénem a restaurací na střeše. Cítí se tam jako v oblacích. Bylo to také první místo, kam Plíšková zavítala. „Ale koupat jsem se nešla, aby se mi něco nestalo. Chtěla jsem se pokochat výhledem, udělat si fotku.“

My baby

Fotka zveřejněná uživatelem Karolina Pliskova (@karolinapliskova),

Pokoj obývá s přítelem Michalem Hrdličkou a do Singapuru pozvala rovněž maminku Martinu. „Byla se mnou v Dubaji a se ségrou v Americe. Snažíme se ji brát na lepší místa,“ usměje se Plíšková.

„Mamka je pořád všude se mnou, sama do města nevyráží. Na galavečer jsme se obě vyfikly. Je to hezké pro nás všechny se sem dostat. Je možné, že se sem už nedostanu. Nechci být negativní, ale možné to je.“

Jestli chce vyhrát grandslam, musí se s tím vyrovnat

Plíšková se svým týmem přicestovala na jihovýchodní cíp Asie už ve středu. Zpočátku se prala s časovým posunem. Usínala až kolem třetí hodiny ranní.

Kouč Vaněk se raději držel stranou, aby tenistku zbytečně nedráždil. „Ale teď se vyspí, co to dá. A když má ten svůj dlouhý spánek, tak hraje dobře,“ doufá v povedený start.

Od pondělí se může Plíšková konečně věnovat pouze tenisu. Její odhodlání uspět ve dvouhře (i ve čtyřhře po boku Němky Julie Gorgesové) jako by se schovávalo za únavou a nejistotou ohledně vlastních schopností.

Karolína Plíšková během setkání s novináři.
Karolína Plíšková při tréninku před prvním utkáním Turnaje mistryň se Španělkou...

Podobně však mluvila loni, kdy se dostala do finále Elite Trophy, „béčkového“ Masters.

„Říkal jsem jí: Nebudeme si na sebe vytvářet tlak, prostě vezmi to jako odměnu za super rok. A jako když střihne, Karolína předváděla nejlepší tenis,“ vzpomíná Vaněk, zatímco vedle se jeho svěřenka ještě podepisuje.

„Jestli chce Kája jednou vyhrát grandslam, tak se s tím musí vyrovnat. Vím, že tohle nemá moc ráda, ale už z toho není tak vyplesklá jako dřív. Musí se tlak okolí naučit zvládat, nemůžeme ji hladit po vláskách a litovat ji.“