Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Introvert + vtipálek. Dokonalá souhra Berdych a Štěpánka

Davis Cup

  10:05
Tomáš Berdych a Radek Štěpánek spolu v Davis Cupu odehráli 15 čtyřher, ztratili jedinou. Letos hráli třetí finále Davis Cupu za 5 let. Podruhé vřadě získali cennou "salátovou mísu". V čem je jejich síla?

Vítězové. Berdych a Štěpánek. foto: MAFRA - Michal Růžička.

V čem je vaše partnerství výjimečné? zazní z pléna.

Radek Štěpánek se nadechne a spustí monolog o rozdílných tenisových stylech, které ve čtyřhře zapadají dokonale do sebe jako puzzle. O před lety stanoveném společném cíli získat stříbrnou mísu. O vášni, s níž nastupují k daviscupovým zápasům. O důvěře v toho druhého.

Tomáš Berdych pronese: "Už vám to všechno řekl. Co dodat?"

Štěpánek ho obejme kolem ramen. V rozpustilém smíchu na moment probleskne kouzlo českého daviscupového týmu. Absolutní protiklady propojeny v jednolitou, dobře fungující mašinu.

Vše o finále Davis Cupu

Jejich herní styly nemají špetku společného – dělový servis a brutální forhendová rána Berdycha kontrastuje s jemnocitem a variabilitou Štěpánka. I povahově jsou naprosto jiní. Introvertní čahoun z Valašského Meziříčí versus rozesmátý vtipálek z Karviné, jenž umí optimismem v mžiku nakazit společnost.

"V emočním projevu, v běžném životě i při sportu jsou odlišní. Funguje jim to, protože protiklady se přitahují," míní fyzioterapeut Pavel Kolář.

Obrázek z Bělehradu to jasně dokresluje: tenisté sedí na tiskové konferenci, mrkají jeden na druhého, smějí se do kamer. "Ten vztah je jako vyzrálé manželství, které neovlivní starosti běžného dne. Oba vědí, co od sebe mohou čekat a že se na sebe mohou spolehnout," dodává Kolář.

Nej kamarádi ne, parťáci ano

Nikdy nebyli – a dodnes nejsou – kdovíjakými kamarády (třeba na svatbu s Nicole Vaidišovou Štěpánek parťáka nepozval). Prazvláštní chemická reakce se mezi nimi začala odvíjet na podzim roku 2007. Miroslav Černošek, manažer společnosti Česká sportovní, tehdy přitáhl Štěpánka zpátky do daviscupového týmu.

Šlachovitý dříč s výjimečnou herní inteligencí začal kolem sebe šířit epidemii optimismu: "Jednou tu mísu vyhrajeme. Dokážeme to!"

Tohle umí momentálně 34letý vytrvalec dokonale: jemné finesy s raketou doplňuje mimo kurt květnatými hláškami, barvitě vykresluje emoce.

Skvěle se uvedli. Švýcarům v zářijové baráži v roce 2007 nepomohl ani první hráč světa Roger Federer, ani mečbol ve čtyřhře.

Český debl začal být postrachem soupeřů i jejich kapitánů. "Asi máme nějaký zvláštní dar. Když spolu nastoupíme na kurt, kapitány postihne nějaký amok a my koukáme, s čím na nás vyrukujou," směje se Berdych.

Jejich kariéry se potkaly v téměř ideálním momentu. Ranař Berdych už čtyři roky válčí v TOP 10, zarputilec Štěpánek navzdory několika vážným zdravotním problémům tvrdošíjně odmítá tenisový důchod. "Vytvořili suverénně nejsilnější dvojici české tenisové historii," míní Jan Kukal, bývalý daviscupový kapitán.

Lidsky dozráli. "V daviscupovém týmu pro ně bylo zlomem shodou okolností semifinále v Srbsku před třemi lety," tvrdí Černošek. Srbové tehdy zabouchli finalistům z roku 2009 dveře do další bitvy o stříbrnou mísu.

Reprezentace nade vše!

Po bělehradské prohře si hráči razantně vyjasnili přístup k týmové soutěži, nečekaně se rozohnil Štěpánek. "Pokud chceme jít za svým snem, je potřeba tomu dát vše!" zaznělo v šatně. "Každý z nich dává vlastenectví najevo jinak, oba mají silně zakořeněný vztah k reprezentaci. To je základ," míní Černošek.

Pojí je profesionalita. "Radek je živel v dobrém smyslu slova. Umí odlehčit situaci, ale je i schopný říct velice rázné ne různým aktivitám, které by narušovaly trénink," říká Karel Tejkal, mluvčí týmu.

Nebojují o pozornost, nepřetahují se o pozice. "Berdych je herní kvalitou výrazným lídrem, ale má mírnou povahu. V šatně asi víc dominuje Štěpánek. Důležité je, že role sladili," myslí si Kukal. Přitom pozice v týmu se lehce mění. V začátcích "soužití" byl víc slyšet Štěpánek, v šatně vymýšlel sázky, novináře bavil vtipnými hláškami.

Berdych setrvával ve "své" roli: Odpovídám, když jsem tázán. Tejkal si loni všiml: "Jako by se to začalo lámat. Tím, kdo hledá titulky a přidává vtipy, je Tomáš." Výjimečnost jejich dvojice podtrhuje i vůle týmovou soutěž hrát.

Berdych jako jediný z TOP 10 automaticky řadí do svých itinerářů daviscupové týdny. "Jeho přístup je mimořádný," chválí ho Kukal. "Stěží lze u obou najít lepší důkaz než počet odehraných zápasů, při kterých riskovali start na dalších turnajích i zdraví," přidává Černošek.

A ještě jeden zásadní detail: oba dokážou na pár daviscupových týdnů v roce potlačit egoismus, bez něhož by jindy mezi dravci ve světové tenisové špičce neměli šanci. I proto mohli v neděli zase jásat.

Autor:

Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok
Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok

Téměř všichni známe klasické „béčko“ a „céčko“ a občas si vitamíny lupneme, zvláště na podzim, abychom podpořili naši imunitu. Kdo z vás ale slyšel...

Mohlo by vás zajímat