Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Tragédie na paralympiádě v Riu: íránský cyklista zemřel po pádu na kámen

Sport

  23:41aktualizováno  23:59
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Na paralympijských hrách v Riu de Janeiro přišel o život íránský cyklista Bahman Golbarnezhad. Osmačtyřicetiletý jezdec podle brazilské televizní stanice O Globo v sobotním silničním závodu s hromadným startem upadl a narazil hlavou na kámen. Během převozu do nemocnice podlehl infarktu.

Ukrajinec Yehor Dementěv a Alistair Donohoe z Austrálie se vybourali jen několik metrů před cílem. foto: Reuters

Golbarnezhad, který startoval i na paralympijských hrách v Londýně, se účastnil závodu kategorie C4-5, v němž zvítězil Nizozemec Daniel Abraham Gebru.

„Byl příkladným paralympionikem, sportoval s láskou a energií. Usiloval o co nejlepší jméno Íránu a to, aby na něj byli všichni hrdí. Nakonec za to položil život,“ uvedl Mezinárodní paralympijský výbor v prohlášení.

„Jméno Bahman Gobarnezhad bude součástí hrdé historie íránského paralympismu,“ ujistil výbor a připojil se s kondolencí.

Ukrajinec Yehor Dementěv a Alistair Donohoe z Austrálie se vybourali jen...
Cyklistický závod mužů na paralympiádě v Riu. Uprostřed Jiří Ježek.

Z trojice českých cyklistů v pelotonu si vedl nejlépe jedenáctý Jiří Bouška. Šestinásobný zlatý medailista šampion Jiří Ježek skončil ve svém posledním paralympijském závodě na třináctém místě.

Jednačtyřicetiletý Ježek se už na třetím kilometru pokusil o únik a ještě 40 kilometrů před cílem držel bronzovou příčku. „Byl to krásný pocit, fandilo mi strašně lidí. Pak jsem odpadl, v těžkých kopcích jsem neměl šanci vydržet. Ale dotrápil jsem se do cíle a jsem rád, že to mám takhle aktivně odzávoděné,“ řekl Ježek České televizi.

Autoři: ,