Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ivánkovi potvrdili trest za korupci

Sport

  12:29
PRAHA - Ikona korupce v českém fotbale, bývalý sportovní ředitel Viktorie Žižkov Ivan Horník dostal definitivně sedmiměsíční podmínku s pětiletou zkušební dobou. Odvolací soud mu navíc potvrdil i zákaz činnosti na deset let.

Ivan Horník na stadionu Marily Příbram. foto: Petr EretČTK

Ivan Horník musí navíc zaplatit pokutu 900.000 korun. Pokud ji nezaplatí, půjde na pět měsíců do vězení. Městský soud tak potvrdil březnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 3, podle kterého Horník nabízel úplatky rozhodčím a delegátům fotbalového svazu. Chtěl, aby ovlivňovali zápasy ve prospěch žižkovského klubu.

Horníkovi v minulém týdnu vypršel dvouletý trest zákazu činnosti, který dostal od disciplinární komise fotbalového svazu, a šéf prvoligové Marily Příbram Jaroslav Starka mu nabídl místo poradce. Podle rozsudku se zákaz činnosti vztahuje na výkon zaměstnání, povolání a funkce v orgánech řízených fotbalovým svazem; to podle Starkových právníků Horníkovi nebrání, aby pracoval jako poradce.

Odvolací senát dnes s konečnou platností rozhodl i o vině dalších deseti rozhodčích a delegátů, kteří si podle něj nechali úplatek slíbit. Všem uložil podmíněné tresty, pokuty a zákazy činnosti. Hlavní obžalovaný a dalších osm rozhodčích či delegátů si rozsudek nevyslechlo, k soudu přišli jen někdejší delegát Otakar Draštík a rozhodčí Ladislav Míka.

V kauze byli již dříve pravomocně odsouzeni rozhodčí Vladimír Pastyřík, který byl jako bývalý policista souzen samostatně a neuspěl pak ani s dovoláním u Nejvyššího soudu, a delegát svazu Jiří Vlček, jenž přijal trest ve zkráceném soudním řízení. Vlčkovi bylo jako jedinému prokázáno i přijetí úplatku. Oba muži byli potrestáni podmíněným trestem a pokutou 30.000 korun.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat